اخبار اقتصادیاخبار ویژه

خط اعتباری ۱۲ میلیارد روپیه ‎ای ایران در پاکستان ۲۰ سال بدون استفاده مانده

احسان مختار زبیری رئیس یک انجمن مشاوره دیپلماتیک پاکستانی اظهار کرد: ما در پاکستان به دنبال زدن پلی هستیم که فاصله ای که میان تجارت دو کشور وجود دارد، از بین برود.

وی افزود: ۵۰۰ میلون دلار تجارت ثبت شده رسمی میان دو کشور ایران و پاکستان وجود دارد درحالی که میزان غیر رسمی آن ۲ میلیارد  دلار است که از طریق بازارچه‌های مرزی انجام می‌شود و  این امر نشان دهند آن است که زیرساخت های لازم وجود ندارد.

زبیری ادامه داد: در ایران برای بازدید نمایشگاه بین المللی مراجعه کردم اما همه نوشته‌های موجود در آن نمایشگاه به زبان فارسی بود؛ اما برای ورود سرمایه گذاران خارجی به ایران باید این مشکلات رفع شود.

وی تصریح کرد: در ایران افراد کمی وجود دارند که بتوانند به زبان انگلیسی صحبت کنند ابزار و تابلوهای موجود اندک است که با حل این مشکلات می توانیم مقدمات رفت و آمد تجاری را فراهم کرد.

زبیری با بیان اینکه ایران توانمندی های اقصادی بالایی دارد اما باید سازوکارهای تجاری لازم  از جمله مکالمه با زبان انگلیسی را فراهم کند،گفت:به طور مثال اخیرا با توجه به نیاز پاکستان ۲ هزار دستگاه تراکتور قرار است از ایران به کشورما بیایید که مذاکرات  آن با مسئولان ایرانی انجام شده است؛ بر اساس استعلام قیمتی صورت گرفته از (سه کشور) با وجود اینکه محصولات ایران را باید از طریق امارات گشایش ال سی کرد، نرخ های مناسبی دارد.

خط اعتباری ۱۲ میلیارد روپیه ای ایران پاکستان ۲۰ سال است بدون استفاده مانده

وی افزود: ۱۲ میلیارد روپیه در بانک پاکستانی برای همکاری با ایران مصوب شده  اما ۲۰ سال است برای سرمایه گذاری های مشترک از آن استفاده نشده است و آن ارتباط لازم وجود ندارد، ما در تلاشیم تا از طریق این شورا، از فرصت‌ها و ظرفیتهای موجود برای همکاریهای اقتصادی استفاده کنیم.

زبیری ادامه داد: در راستای این اعتبار شرکتی تاسیس شده که مدیر عاملی ایرانی و هیئت مدیره پاکستانی دارد که دو طرف برای سرمایه گذاری مشترک اختصاص داده اند و طرف‌های پاکستانی و ایرانی می توانند با ارائه طرح‌های خود از این تسهیلات استفاده کنند.

وی تصریح کرد: باتوجه به اینکه بانکهای پاکستانی برای تجارت با ایران نمی‌توانند در بانکهای پاکستانی ال سی باز کنند به همین دلیل بیشترین ارتباطات تجاری دو کشور از طریق بازارچه‌های مرزی و واسطه کشور امارات صورت می‌گیرد.

زبیریگفت: تشکل شورای دوستی ایران و پاکستان در کراچی پیشنهاد من بود که به سفیر پاکستان ارائه شد و مورد قبول قرار گرفت که می‌توان این شورا یا اتاق بازرگانی را در ایران نیز تشکیل داد.

برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران در پاکستان

وی اظهار داشت: این شوراهای بازرگانی می توانند در جهت کاهش موانع و افزایش تجارت دو کشور فعالیت کنند و راهکار ارائه دهند.

زبیری اظهار داشت:ظرف ۲ ماه آینده نمایشگاه اختصایی ایران در پاکستان با حضور ۱۲۰ شرکت ایرانی برگزار می شود و شرکتها و تولید کننده‌های ایرانی میتوانند فعالیت خود را معرفی کنند و شاهد افزایش صادرات ایران به پاکستان باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *