اخبار شرکت هارپورتاژ

تفاوت تلویزیون LED با تلویزیون OLED چیست ؟

در بازار داغ لوازم خانگی استفاده از آخرین تکنولوژی موجود در دنیا یکی از بزرگترین ملاک ها برای رقابت در میان تولید کنندگان لوازم خانگی است. نسل قدیم تلویزیون ها تنها از لامپ دیودی استفاده می کردند، که با پیشرفت تکنولوژی لامپ های ال ای دی جایگزین لامپ های دیودی شده اند.امروزه خریداران تلویزیون قبل از خرید ساختار تلویزیون و همچنین تکنولوژی به کار رفته در آن را مد نظر قرار میگیرند. نسل جدید تلویزیون ها از LED و یا OLED استفاده می کنند. هر دوی این تکنولوژی ساختاری منحصر به فرد به تلویزیون می دهد که این امر موجب بالا تر رفتن قیمت تلویزیون نیز می شود. شرکت منحصر به فرد لوازم خانگی ال جی از هر دو تکنولوژی LED و OLED در تلویزیون های خود استفاده کرده است. در این مقاله ما سعی کردیم تفاوت تلویزیون های LED با تلویزیون های OLED را به شما بیان کنیم تا در هنگام خرید بهترین انتخاب را داشته باشید.

LED چیست؟

LED مخفف واژهLight Emitted Diode   به معنای دیود ساتع کننده نور میباشد. جنس ال ای دی ها از دیود بوده و در اوایل ساخت فقط می توانستند سه نور آبی، سبز، قرمز را ساتع کنند در ابتدا از این تکنولوژی در محصولات روشنایی، صنعت الکترونیک، صنعت خودرو، صنعت کشاورزی، استفاده می کردند  که بعد ها در مانیتور ها و تلویزیون ها نیز بکار برده شد. و تحول بزرگی را در صنعت لوازم خانگی ایجاد کرد.

OLED چیست؟

OLED مخفف واژه Organic Light Emitting Diode است به معنی مجموعه پیوسته ایی از LED های که بصورت اورگانیک بهم میپیوندند و نیازی به نور پس زمینه ندارند. برای اولین بار از لامپ های OLED برای تزیینات استفاده کردند. اما در نهایت توانستند در مانیتور ها و تلویزیون ها نیز از آن استفاده کنند که نیازی به نور پس زمینه ندارند. همانطور که گفتیم در تزیینات از لامپ های OLED استفاده می کردند به همین دلیل در چراغ سازی و نور پردازی بیشترین کاربرد را دارد. قیمت بالای تلویزیون های OLED یکی از نقاط ضعفی است که ممکن است خریداران توان خرید تلویزیون OLED را نداشته باشند و به سمت تلویزیون ال ای دی با قیمت مناسب بروند. بزرگ ترین ویژگی مطلق تلویزیون های OLED سیاهی مطلق به هنگام خاموش کردن تلویزیون است.

تفاوت تلویزیون LED و تلویزیون   OLED

  • نور پس زمینه : OLEDهای بکار رفته در تلویزیون، بدون نیاز به نور پس زمینه هستند، در صورتی که LED ها به نور پس زمینه نیاز دارند.
  • استفاده از هر پیکسل: در تلویزیون های اولد هر پیکسل بطور جداگانه نور ساتع می کند، درصورتی که در ال ای دی ها نور پس زمینه باعث ساتع شدن نور می شود.
  • پاسخ دهی : پاسخ دهی سریع اولد ها نسبت به ال ای دی ها باعث شده است که در هنگام تماشای مسابقات لذت بیشتری را ببرید.
  • حجم: باریک تر و نازک تر بودن اولد ها نسبت به ال ای دی ها باعث آسیب پذیر تر شدن این مدل تلویزیون ها شده است.
  • بازده رنگ و میزان کنتراست: میزان کنتراست تصاویر، سطح سیاهی و عمق تاریکی و همچنین عمق رنگ در تلویزیون های اولد بیشتر از تلویزیون های ال ای دی است.
  • قابلیت استفاده از هر پیکسل: عملکرد هر پیکسل در تلویزیون های اولد آن را متمایز تر از تلویزیون های ال ای دی کرده است.
  • روشنایی: بالاترین نرخ روشنایی در تلویزیون های ال ای دی مشاهده می شود. در تلویزیون‌های اولد به خاطر دیود ارگانیک ساطع نور و ساختار ارگانیک ماده مورد استفاده، روشنایی و حداکثر سفیدی در این تلویزیون‌ها محدود شده است.
  • استفاده از انرژی: در تلویزیون های ال ای دی به دلیل استفاده از نور پس زمینه از میزان برق بیشتری استفاده می شود در صورتی که در تلویزیون های اولد از میزان برق کم تری بهره مند شده اند.
  • قیمت: قیمت تلویزیون ال ای دی به مراتب پایین تر از تلویزیون های اولد می باشد به همین خاطر بالا بودن قیمت تلویزیون های اولد باعث شده کمی از محبوبیت آن ها بکاهد. توجه داشته باشید که همچنان تلویزیون های ال ای دی به دلیل قیمت پایین تری که دارند محبوبت و بازار خوبی در بین مردم دارند. هرچند یک تلویزیون از امکانات بیشتر و یا تکنولوژی بروزتری استفاده کند اما در نهایت مردم به قیمت آن نیز توجه بیشتری دارند.
  • اندازه: با گذشت پنج سال از ورود اولد ها به بازار تلویزیون ولی همچنان نتوانسته است از نظر اندازه با تلویزیون های ال ای دی رقابت کند. در طی این مدت تنها ال سایز ۹۰ اینچ رسیده است در صورتی که تلویزیون های ال ای دی از ۱۰۰ اینچ به بالا نیز فراتر رفته است.

به هنگام خرید یک تلویزیون اگر دچار سردرگمی شدید که کدام تلویزیون بهتر است می توانید با مطالعه دقیق مطالب بالا بهترین گزینه خود را انتخاب کنید. تمامی نکات مهم درباره تلویزیون های ال ای دی و اولد در مقاله بالا ذکر شده است. در پایان قابل یادآوری است که تنها شرکت ال جی است که تلویزیون هایی با تکنولوژی OLED روانه بازار کرده است و فروش این محصول را تنها به خود اختصاص داده است. تمامی محصولات ال جی اعم از تلویزیون ال ای دی ال جی و یا تلویزیون اولد ال جی دارای ضمانت نامه گلدیران است. شما با خرید هر یک از محصولات ال جی یا تلویزیون های ال جی می توانید از ضمانت نامه گلدیران و خدمات پس از فروش آن بهره ببرید. به یاد داشته باشید که قیمت تلویزیون های ال جی به دلیل پایین بودن در بین مردم از محبوبیت بالایی برخوردار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *