رپورتاژ

تاریخچه دیوار پیش ساخته با گچ قسمت دوم

به هر حال درآن دوران بیشترین مصرف گچ برای سطوح داخلی ساختمان بود. ولی از قرن ۱۶ میلادی به بعد گچ کارها مهارت های خود را توسعه دادند و در زمینه ی دکورسازی و کارهای هنری با پانل گچی توانایی های ارزشمندی پیدا نمودند.

در قرن ۱۷ پاریس پایتخت گچ بود و تمام دیوارهای چوبی خانه ها توسط گچ پوشانده شده بود. پادشاه فرانسه این قانون را بعد از این که لندن بزرگ در سال ۱۶۶۶ در اثر آتش سوزی از بین رفت اجباری نمود.

آثار به کارگیری دیوار پیش ساخته گچی در ایران نیز طبق تحقیقات باستان شناسان، مربوط به دوران قیل از اسلام یعنی حدود ۱۵۰۰ سال پیش می باشد. از زمان اشکانیان آبنیه هایی با تزئینات گچی به جا مانده است که نمایانگر خلاقیت و هنر استادکاران ایرانی می باشد. از دوران اسلام نیز گچ بری های فراوانی بجا مانده که نمودار پیشرفت این هنر در سرزمین ایران می باشد. ملات و ابعاد دیوار گچی در دوره ی ساسانیان در اسکلت سازی بناها و همچنین جهت نماسازی کاربرد فراوان داشته است. یکی از پدیده های هنری در معماری بی همتای ایران هنر گچ بری است که در کاوش های باستان شناسی نمونه ها و نشانه هایی از رواج این هنر در روزگار ساسانی به دست آمده است.

زمین شناسی گچ

سنگ های  تبخیری از نظر کانی شناسی بسیار متنوع اند که این تنوع و فراوانی کانی های حاصل از توده ی آب در حال تبخیر‍‍‍‍‍‍, به ترکیب اولیه ی آب بستگی دارد و از آن جایی که طیف این ترکیب می تواند بسیار متغیر باشد تنوع کانی های تبخیری هم زیاد است. تقریبا ۷۰ کانی تبخیری شناخته شده که از این تعداد کانی سولفاته، ۲۷ کانی بورانه و ۱۳ کانی هالیدی می باشند. در بین این سه گروه, بورات ها کمترین فراوانی را دارند و ژیپس جزو معروف ترین کانی های تبخیری محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *