هنرمند متعهد هیچ‌گاه به بن بست نمی‌رسد

دسته: اخبار
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۲۳ آبان ۱۳۹۶

شامگاه دوشنبه ۲۲ آبان در حالی حوزه هنری میزبان مراسم اختتامیه یازدهمین «سوگواره هنر عاشورایی» بود که نمایشگاه آثار این سوگواره نیز افتتاح شد.

در ابتدای این مراسم فاضل نظری معاون هنری حوزه هنری گفت: هنر عاشورایی جانمایه هنر در تمام رشته ها است چون رشادت هایی که در عاشورا رخ داده، باعث می شود خداوند به انسان افتخار کند. تلاش کردیم امسال این سوگواره را به شکل گسترده تری برنامه ریزی کنیم.

وی در ادامه با اشاره به حادثه تلخ زلزله در کشور بیان کرد: اگر در کشور اتفاقی بیفتد همه مردم غمگین و داغدار می شوند مانند حالا که تمام کشور به سوگ نشسته است.

پس از معرفی برگزیدگان چند بخش از سوگواره، مراسم تجلیل از کاظم چلیپا هنرمند نقاش کشور توسط محسن مومنی شریف رییس حوزه هنری، مسعود شجاعی طباطبایی مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری و فاضل نظری برگزار شد.

چلپیا در این مراسم گفت: در سفری که اخیرا به کربلا داشتم موارد عجیبی را مشاهده کردم که پذیرایی مردم از زائران بسیار مرا تحت تاثیر قرار داد و هنوز هم آن حال و هوا با من است.

در این مراسم بازنمایی تابلوی «توبه حر» این هنرمند نیز صورت گرفت.

در ادامه رییس حوزه هنری پس از تجلیل از کاظم چلیپا بیان کرد: وی یک هنرمند متعهد و آیینی در حوزه هنرهای تجسمی است و هنرمند متعهد بنا به گفته قرآن کریم هیچ وقت به بن بست نمی‌رسد. کسی که دنبال ملاقات پروردگار است باید عمل صالح انجام دهد و عمل صالح این هنرمند نیز خلق همین آثار است. خیلی از جشنواره ها در برخی هنرها، شرک در برابر خداوند هستند و باعث می شود هنرمند قبل از آنکه حقیقت را در نظر داشته باشد، نگاهش به سلیقه داوران باشد. خوشبختانه هنرمندان متعهد کشور اینگونه نیستند.

وی ادامه داد: طی ۳۰ سالی که توفیق شد در حوزه هنری با آقای چلیپا آشنا شوم وی را شخصیتی دغدغه‌مند و صادق دیدم. چلیپا برای خود اصولی دارد و به عنوان یکی از رکن های هنر انقلاب اسلامی مطرح است.

مومنی شریف ادامه داد: چلیپا همیشه دغدغه آموزش داشته است و برای همین خصلت است که آدم با وی راحت صحبت می‌کند. او همیشه جوان ترها را تشویق و کمک می‌کند که به آینده خوشبین باشند.

وی با اشاره به خاطره‌ای درباره دیدار هنرمندان تجسمی با رهبر معظم انقلاب اسلامی، اظهار کرد: حضرت آقا در آن دیدار چند بار از آقای چلیپا یاد کردند و حال وی را پرسیدند و فرمودند که در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در زمینه های هنر تجسمی کسی را نداشتیم و تنها چند نفر از جمله آقای چلیپا و حبیب الله صادقی و چند هنرمند دیگر بودند و در جبهه مقابل، هنرمندان بسیاری حضور داشتند. بنابر همین گفته های رهبر انقلاب، معتقدم حق استادانی مانند استاد چلیپا بسیار عظیم است.

بعد از پایان اختتامیه، نمایشگاه تجسمی ویژه سوگواره با شرکت ۱۰۵ اثر در بخش های مختلف توسط هنرمندان و مسئولان حاضر در رویداد افتتاح شد. کاظم چلیپا افتتاح گر این نمایشگاه بود.

در مقاطع مختلف این مراسم از آسیب دیدگان زلزله اخیر کرمانشاه و مناطق غربی کشور یاد شد.

نمایشگاه تجسمی یازدهمین «سوگواره بین المللی هنر عاشورایی» تا روز ۳۰ آبان ماه از ساعت ۹ الی ۱۹ هر روز میزبان علاقه‌مندان است.


نوشته شده توسط:خانم اسماعیلی - 276 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 86
برچسب ها:
دیدگاه ها