رپورتاژ

LED بهتر است یا OLED ؟؟؟

یکی از مشکلات افراد هنگام خرید تلویزیون , به علت نداشتن اطلاعات کافی با این سوال مواجه هستند که آیا ال ای دی بهتر است و یا اولد ؟ و یا اصلا تفاوت بین این دو تکنولوژی چیست؟ ما در این مقاله سعی در آشنایی نسبی با این تکنولوژی و تفاوت بین آن ها را داریم .

با پیشرفت چشمگیر تکنولوژی نسل جدیدی از تلویزیون ها وارد بازار شده که از لامپ های LED  یا OLED  استفاده میکنند. درواقع نسل تلویزیون های ال سی دی از بین رفته و کمتر در بازار یافت میشود ,اما میتوان با بررسی و آشنایی بیشتر با ویژگی های ال ای دی و اولد انتخاب بهتری در محصولات داشته باشیم.

تفاوت  ساختار LED و  OLED

LED مخفف واژهLight Emitted Diode   به معنای دیود ساتع کننده نور میباشد.

LEDها در گذشته فقط میتوانستند سه نور ابی سبز و قرمز را تولید کنند که این موضوع باعث کاربرد محدود انها بود اما این اواخر ال ای دی هایی با رنگ ابی وارد بازار شده اند که میتوانند نور سفید با حاله ایی از رنگ ابی تولید کنند به همین دلیل ازاین تکنولوژِی در تولید تلویزیون و مانیتور استفاده شده است. جنس این ال ای دی ها از دیود بوده و جزوگروه های نیمه هادی به حساب می ایند.

کاربرد محصولات ال ای دی

  • محصولات روشنایی: ببیشترین کاربرد این تکنولوژِی در محصولات روشنایی است که میتوانیم به زیر گروه های پروژکتور های نورپردازی ,پروژکتورهای روشنایی,چراغ های سوله ایی و…تقسیم نمود.
  • صنعت الکترونیک: دراین صنعت ازاین نوع لامپ ها برای نور پس زمینه (Backlight) در گوشی های هوشمند و تلویزیون ها استفاده میشوند.
  • صنعت خودرو: در چراغهای اصلی خودروها یا نور روز که به ان Daylight میگوند از لامپ ال ای دی استفاده میکنند.
  • صنعت کشاورزی: در صنعت گلخانه ایی برای صرفه جویی در مصرف برق و انرژی و همینطور افزایش بهره برداری از گل و گیاه در انواع گلخانه ها از این نوع لامپ ها استفاده میشود.

 

 

و اما OLED چیست؟

OLED مخفف واژه Organic Light Emitting Diode است به معنی مجموعه پیوسته ایی از LED های که بصورت اورگانیک بهم میپیوندند و نیازی به نور پس زمینه ندارند.

لامپ های OLED به دلیل انعطاف بالایی که دارند در محصولات روشنایی به عنوان تزییینات استفاده میشوند که بیشترین کاربرد را در تزیینات داشته اما این نوع لامپ ها در مانیتور ها یا تلویزیون ها هم قابل استفاده هستند و نیازی به نور پس زمینه ندارند.

عملکردOLED  ها همانند LED هاست و در هروسیله ایی که نور تولید میکنند کاربرد دارند.هردوی انها به وسیله یک الکترود و یک نیمه رسانا تولید نور میکنند.

کاربرد محصولات اولد

  • تولید چراغ
  • نورپردازی

اما عمده ترین تفاوت بین این دو نوع لامپ در ساختار کلی انهاست.LED ها را از مواد معدنی تولید میکنند ولی OLED ها را از مواد عالی (کربن دار) تولید میکنند.مواد معدنی خاصی که ال ای دی ها را با انها تولید میکنند برای استخراج و غنی سازی نیاز به تکنولوژی پیشرفته ایی دارد همچنین در نقاط خاصی از جهان یافت میشوند اما مواد عالی مورد نیاز در اولد ها در طبیعت یافت میشوند و در دسترس تر هستند وهمچنین نیازی به استخراج و غنی سازی نیز ندارد و قابل برگشت به محیط زیست هستند.این سری لامپ ها از سرعت و کیفیت بالاترو انعطاف پذیری بیشتری برخوردار هستتند. این امر باعث برتری استفاده از لامپ های OLED نسبت به لامپ های LED شده است.

کدام کیفیت بهتری دارد,ال ای دی یا اولد؟؟؟

ویژگی تلویزیون های LED

درواقع همه تلویزیون های ال ای دی همان ال سی دی هستند!تلوزیون های LCD به نور پشت پنل وابسته هستند تا کریستال مایع را روشن کنند اما در تلویزیون های نسل جدید از LED برای ایجاد روشنایی استفاده میکند.درواقع از نور پس زمینه برای روشن کردن پیکسل هایشان استفاده میکنند.

ال ای دی ها وضوح بالایی را پشتیبانی میکند حتی در اندازه های بسیار کم هم این امکان وجود داردو همچنین قادر به تولید تصاویر با کیفیت فوق العاده بالا هستند.این تکنولوژی دارای برچسب کیفیت UHD Premium است.

صفحه نمایش روشن تری دارد.

زاویه دید ضعیف تری دارد.

 

ویژگی های تلویزیون های OLED

این تلویزیون ها نیاز به نور پس زمینه برای روشن کردن پیکسل ها ندارند و در واقع خودشان نور تولید میکنند.کنتراست تلویزیون های اولد به بینهایت میرسد و رنگ های تیره را با عمق بیشتری نشان میدهد.

 

همانند صفحه نمایش های LED تصاویر با کیفیت بسیار بالایی نشان میدهند.دارای برچسب استاندارد UHD Premium است.

زاویه دید صفحه نمایش بسیار عالی است به دلیل باریک بودن و نزدیکی پیکسل ها به هم به شما اگر صفحه نمایش را از هرزاویه ایی مشاهده کنید هیچ تغییری در وضوح و کیفیت تصاویر نخوایید دید.

به طور کلی می توان استفاده از ال ای دی ها و اولدها را در صنعت تلویزیون انقلابی بزرگ دانست که باعث تجربه تماشای تصاویری با کیفیت بسیار عالی و طبیعی را برای افراد به ارمغان آورده است .

شرکت ال جی یکی از پیشگامان  تولید تلویزیون با استفاده از ال ای دی و اولد است که در ایران محصولات خود را با گارانتی گلدیران ارائه می دهد و قیمت تلویزیون ال جی بسیار مقرون به صرفه در ایران عرضه می شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *