تشکیل وزارت انرژی، مشکل نیروگاهها را حل می‌کند

دسته: انرژی
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۲۳ آبان ۱۳۹۶

رییس سندیکای برق گفت:از آنجایی که وزارت نفت مسوول تامین سوخت نیروگاه های حرارتی است در حالیکه مدیریت و سیاست گذاری آن مربوط به وزارت نیرو، در این میان همواره نا هماهنگی وجود دارد.

علی بخشی، رییس سندیکای برق ایران در گفتگویی با اشاره به بررسی کارشناسانه مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و همچنین سندیکای برق پیرامون جدا شدن بخش برق از وزارت نیرو، گفت:  بخش عمده تولیدات برق کشور از نیروگاه های حرارتی است، نیروگاه هایی که سوخت عمده آنها گاز و البته گازوییل است.

وی ادامه داد: از آنجایی که وزارت نفت مسوول تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه های حرارتی است در حالیکه مدیریت و سیاست گذاری آن مربوط به وزارت نیرو، در این میان همواره نا هماهنگی و مشکلاتی وجود دارد.

این فعال بخش خصوصی مدیریت یکپارچه را مهم ترین دستاورد جدا شدن بخش برق از وزارت نیرو و الحاق آن به وزارت نفت دانست و تصریح کرد: در حال حاضر مباحثی در ارتباط با تغییر نوع مصرف از حالت گازی به برقی وجود  دارد که نیازمند بررسی بیشتر است اما در صورت انجام، بی شک وزارت نفت می تواند متولی مناسبی باشد چرا که تامین گاز تمامی بخش ها بر عهده این وزارتخانه است. از سویی دیگر صادرات برق یکپارچه می شود.

بخشی درباره شبهات درباره رانتی شدن نیروگاه ها همانند برخی از  پتروشیمی ها توضیح داد: با مد نظر گرفتن نرخ خوراک مناسب می توانیم از رانتی شدن جلوگیری کنیم. این در حالی است که نرخ خوراک گازی نیروگاه های حرارتی حدود ١١سنت است.

رییس سندیکای برق ایران همچنین به اختلاف قیمت تمام شده هر کیلو وات ساعت برق با میزان قیمتی که از مصرف کنندگان دریافت می شود اشاره کرد و افزود: بدهی های وزارت نیرو بالاست ازطرفی منابع مالی کافی برای تامین پروژه در این وزارتخانه وجود ندارد بنابراین جدایی این بخش می تواند به نفع آن باشد.

به گزارش مهر چندی است موضوع جدایی بخش برقی وزارت نیرو و الحاق آن به وزارت نفت و تشکیل وزارت انرژی مطرح شده است،مطلبی که به نظر میرسد باید از جوانب متفاوتی بررسی شود؛ البته باتوجه به گستردگی بیش از اندازه ماموریت های وزارت نفت ، باید دید این الحاق تا چه حد می تواند عملیاتی باشد.


نوشته شده توسط:خانم صدری - 758 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 44
برچسب ها:
دیدگاه ها