رپورتاژ

چگونگی مراقبت از ماکروفر

با ماکروفر , طبخ غذا بسیار آسان و سریع تر شده است. محبوبیت ماکروفر در بین افراد شاغل بیشتر است زیرا شما با این دستگاه می توانید در کمترین زمان ممکن غذای مورد نظرتان را آماده کنید . همچنین استفاده از این دستگاه برای طبخ مواد غذایی این مزیت را دارد تا ویتامین های موجود در مواد غذایی حفظ بشود و سلامتی شما را به خطر نیندازد. ماکروفر نیز همانند دیگر وسایل لوازم خانگی نیاز به نگه داری و مراقبت دارد. با استفاده درست کردن از این وسیله و نگهداری درست شما می توانید عمر مفید این دستگاه را بالا ببرید. ما سعی کردیم در این مقاله به شما بگوییم که چگونه می توانید عمر ماکروفر های خود را افزایش دهید و چگونه می توانید ماکروفر های خود را تمیز  و نگهداری کنید. با ما باشید تا راه کار های درست در استفاده از این دستگاه را فرا بگیرید.

موارد عدم استفاده از ماکروفر

 • گرم کردن شیر کودک : شیر کودک را به هیچ عنوان در ماکروفر گرم نکنید زیرا آنزیم های موجود در شیر که به هضم غذا و جذب مواد معدنی مواد غذایی کمک می کند از طریق گرم کردن در ماکروفر از بین
  می روند.
 • ظروف پلاستیکی غیر مجاز : برای گرم کردن غذا یا درست کردن آن هیچ گاه از ظروف پلاستیکی استفاده نکنید همچنین مواد غذایی که درون کیسه پلاستیکی هستند را درون ماکروفر قرار ندهید زیرا با تابش الکترومغناطیسی ماکروفر مواد سمی پلاستیک آزاد می شود و ممکن است به درون غذا راه پیدا کنند.
 • گرم کردن مایعات : اساس کار ماکروفر ها گرم کردن مولکول های آب می باشد از این رو بهترین گزینه برای گرم کردن مایعات ماکروفر می باشد. اما باید توجه داشته باشید که در گرم کردن مایعات درون ماکروفر زمان زیادی را صرف نکنیم زیرا مایعات زمان سریع تری را برای گرم کردن سپری می کنند. اگر شما دما را زیاد بالا ببرین و در مدت زمان طولانی گرم کنید باعث سوختگی و نیز فوران کردن مایع می شود. زیرا مایعات درون ماکروفر به نقطه جوش خود نیز می رسند.
 • گرم کردن مجدد غذا : گرم کردن مجدد غذا از نظر دانشمندان غیر بهداشتی است. زیرا در هنگام سرد شدن غذا باکتری ها شروع به تکثیر می کنند که گرم کردن مجدد غذا باعث مسمویت نیز میشود.

همراه مایکروفر ال جی بروشوری به طور کامل موارد استفاده از آن را به طور کامل توضیح داده است.

 نکات ایمنی در هنگام کار با ماکروفر

 • زمانی که ماکروفر در حال کار کردن است هیچ گاه در مقابل آن به تماشا مراحل پخت منتظر نشید زیرا ریز موج های الکترومغناطیسی تشعشعاتی ساطع می کند که باعث می شود غذا گرم شود. از این رو ممکن است مقداری از این تشعشعات به بیرون نشت پیدا کند که این نشتی باعث درست نگه نداشتن ماکروفر و یا مشکلات فنی آن می باشد. در هر صورت برای جلوگیری از آسیب دیدگی ناشی از امواج ساطع شده بهتر است در مواقع کار کردن در مقابل دستگاه نایستیم.

زمانی که شما در مقابل دستگاه باشید و احساس سردرد و یا سرگیجگی به شما دست داد باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

 • توجه داشته باشید که ماکروفر شما نوسانات برق نداشته باشد. نوسانات برق خسارات و آسیب های زیادی را به دستگاه های الکترونیکی وارد می کند. برای جلوگیری از این نوسانات نصب یک ترانس برای ماکروفر ضروری است.
 • ماکروفر را به صورت خالی روشن نکنید زیرا به قطعات داخلی آن آسیب وارد می کند.
 • بعد از هر بار استفاده از ماکروفر باید داخل آن را تمیز کنید تا برای دفعه ی بعدی که استفاده می شود انرژی کم تری مصرف شود. همینطور مصرف کم تر انرژی باعث کاهش هزینه های برق نیز می شود.
 • مطمئن شوید درب ماکروفر را قبل از روشن کردن به خوبی بسته شده است این باز ماندن درب ماکروفر باعث می شود که تشعشعات الکتورمغناطیسی به بیرون راه پیدا کند که این امواج اصلا برای سلامتی انسان مفید نیست و آسیب زا نیز هستند.

روش های تمیز کردن ماکروفر

برای اینکه ماکروفر خود را تمیز کنید دو روش به شما پیشنهاد می دهیم که موثر ترین و بی آسیب ترین راه برای تمیز کردن ماکروفر شما می باشد. زمانی که غذا در ماکروفر طبخ می شود امکان سررفتگی یا سوختگی غذا بسیار کم است اما زمانی که این اتفاق افتاد باید به سرعت ماکروفر خود را تمیز کنید. استفاده از دستمال نرم و عدم استفاده از مواد شوینده توصیه می شود . اما اگر بخواهیم از مواد شوینده برای بهتر تمیز شدن استفاده کنیم. بهتر است از شوینده های مخصوص ماکروفر استفاده کنیم. دقت داشته باشید که مواد شوینده را بر روی دستمال بریزید و مستقیما به داخل دستگاه اسپری نکنید زیرا ممکن است به داخل منافذ نفوذ کند و موجب خرابی دستگاه بشود. در انتهای کار موثر ترین راه این است که شما با یک دستمال مرطوب تمیز و نرم داخل دستگاه را تمیز کنید با این کار نگه داری مایکروفر راحت تر می شود. اما دو روش معمول برای تمیز کردن ماکروفر را بررسی می کنیم :

روش اول : تمیز کردن با جوش شیرین

مقداری جوش شیرین را در دو پیمانه آب بریزید و در داخل ماکروفر حرارت دهید. بعد از حرارت دادن از ماکروفر در بیاورید و منتظر سرد شدن دستگاه شوید. سپس با یک دستمال مرطوب داخل و خارج ماکروفر را تمیز کنید و در انتها با یک دستمال خشک رطوبت را خشک کنید.

روش دوم : تمیز کردن با لیمو

چند تکه لیمه را داخل آب بچکانید و سپس در آب بندازید. ظرف شیشه ایی را درون ماکروفر قرار دهید و بگذارید حرارت ببیند, زمانی که بخار آب بر روی دیواره های ماکروفر نشست آن را خاموش کنید. اجازه بدهید تا گرم بشود. بعد از خنک شدن می توانید با یک دستمال نرم داخل ماکروفر را تمیز کنید.

توجه داشته باشید که بجای آب لیموی تازه می توانید از سرکه نیز به همین طریق استفاده کنید.

لوازم خانگی ال جی دارای با ضمانت نامه گلدیران است که بهترین کیفیت را با قیمت های مناسب به مشتریان عرضه می نماید. اگر شما بخواهید ماکروفر خود را به درستی نگه داری کنید که عمر بیشتری را برای شما  کار کند بهتر از از نکات بالا بهره ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *