اخبار بین الملل

هیچ مدرکی نشانه همکاری ایران با القاعده نیست

یافته های یک تحقیق جدید در اندیشکده «نیو آمریکن» ادعای دولت آمریکا مبنی بر وجود روابط نزدیک میان ایران و گروه تروریستی القاعده را به چالش می کشد.

در واقع، یافته های این تحقیق با ادعاهای اخیر «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا و «مایک پمپئو» وزیر خارجه این کشور مبنی بر همدستی ایران با القاعده برای اجرای حملات تروریستی یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا در تناقض قرار می گیرد.

«نلی لاهود» نویسنده این تحقیق و کارشناس مسائل القاعده می گوید که اسناد مربوط به پرونده بن لادن از جمله یک سند ۱۹ صفحه ای- که تا اواخر ماه نوامبر منتشر نشده بود- نشان می دهد که با توجه به فرار برخی از عناصر القاعده به ایران پس از سرنگونی حکومت طالبان در افغانستان توسط آمریکا، تهران از حضور ادعایی این عناصر تروریستی در خاک خود ناراضی بوده است.

لاهود در ادامه می نویسد که در ابتدا، ایران تلاش داشت تا جایی که می تواند این عناصر تروریستی را به یک کشور ثالث انتقال دهد و پس از آن، ایران اعضای القاعده از جمله اعصای خانواده بن لادن را دستگیر کرد.

این تحقیق همچنین نشان می دهد که اعضای این گروه تروریستی به تهران با نگاهی حاکی از بی اعتمادی عمیق می نگرند و اینکه پس از تهاجم آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳، سیاستهای ایران سختگیرانه تر شد و به اعضای بازداشت شده القاعده اجازه خروج از کشور را نداد.

لاهود که از زمان انتشار نخستین مجموعه از اسناد مربوط به پرونده بن لادن در سال ۲۰۱۲ تحقیقات خود را آغاز کرده است، همواره درصدد یافتن شواهد و مدارکی بود که نشان دهد القاعده و ایران در طرح ریزی حملات تروریستی با یکدیگر همکاری عملیاتی داشته اند. حال وی در پاسخ به این پرسش بزرگ می نویسد: «من مدرکی که نشاندهنده این ارتباط باشد، نیافتم».

این در حالی است که هم ترامپ و هم پمپئو مدعی وجود رابطه میان ایران و القاعده هستند؛ به طوری که ترامپ در ماه مه ضمن اعلام خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران، مدعی شد که تهران از «نائبان و شبه نظامیان تروریستی همچون القاعده» حمایت می کند!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *