رپورتاژ

نکات ایمنی در  عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی همچون عکاسی مد و فشن، پر زرق و برق و همچون عکاسی خیابانی ساده نیست ولی در عین حال بسیار مهم وچالش برانگیز است.

مفهوم عکاسی صنعتی ، عکاسی از تجهیزات، محصولات، ماشین آلات و همچنین عکاسی از کارگران و کارمندان یک کارخانه و یا شرکت است.

یکی از دلایلی که شرکت ها نیاز به یک عکاس صنعتی خبره دارند ، این است که نیاز به آگهی های چاپی و یک وب سایت قوی دارند که به طور موثر و کارا محصولات و خدمات خود را به بهترین شکل و بالاترین کیفیت ممکن به نمایش بگذارند. با وجود اینکه بروشورها، کاتالوگ ها و پوسترهای تبلیغاتی نیاز یک صنعت است و در عین حال به عکس تبلیغاتی دارند، در کنار آن حضوری قدرتمند و آنلاین برای هر کسب و کاری در جامعه امروزی  ضروری است.

عکاسان صنعتی کسانی هستند که مسئولیت به جریان انداختن زندگی وب سایت شرکت ها را بر عهده دارند. آن ها با عکاسی صنعتی و تبلیغاتی از محصولات، ماشین آلات و یا تجهیزات یک شرکت، در واقع به کسب موفقیت آن کسب و کار کمک می کنند.

بیشتر عکس هایی که توسط عکاسان صنعتی گرفته شده است، بر روی بخش های تولیدی و صنعتی متمرکز اند و با آنکه در اکثر موارد تجهیزات و ماشین آلات سوژه های  عکسبرداری هستند، با این حال عکاسی از کارکنان و پرسنل شرکت نیز در نقش مهمی در این شاخه از عکاسی دارد.

در این قسمت به چند نمونه از موضوعات عکاسی صنعتی متداول اشاره می گردد:

 

  • جوشکاری در محل کار
  • راه اندازی کارخانه
  • کارگران در یک کارگاه
  • کارگران داخل کارگاه یا کارخانه
  • پالایشگاه های نفتی
  • تجهیزات تصفیه آب
  • سدها
  • سایت های گازی و پتروشیمی
  • اپراتورهای پرس فلز در محل کار
  • خط مونتاژ یک کارگاه یا کارخانه

و…..

 

بعضی از عکاسان صنعتی مایلند شات های close up (نمای نزدیک) از ابزارهای محل کار بگیرند. یک مثال خوب می تواند یک close up خیلی نزدیک از یک پیچ گوشتی باشد که در حال ایجاد سوراخ در قطعات چوب است، و نمونه ای دیگر یک شات داخلی از یک ماشین با چرخ دنده هایی است که در حال بالا و پایین رفتن اند.

 

بازدید از یک کارخانه، موقعیت های جالبی را به عنوان سوژه در اختیار یک عکاس صنعتی می گذارد.

به عنوان مثال بازدید از یک کارگاه تشک سازی را در نظر بگیرید، نخست به یک اتاق بزرگ هدایت می شوید که در آن اتاق دستگاهی قرار دارد که عملا کل اتاق را پر کرده و در حال مونتاژ کردن تشکی بعداز تشک دیگر است. عکاس صنعتی با تجربه می داند چگونه فرایند را مستند کند، او از ماده ژله ای مانند مورد استفاده در ساخت تشک شروع کرده و تا زمانی که دستگاه محصول را به تشک تبدیل می کند،با فرآیند موجود همراه می شود. البته، عکاسان باید از پیش مجوز حضور برای چنین مکانی را داشته باشند و نیز باید از وضعیت خطرهایی که با مجاورت مواد شیمیایی ممکن است به وجود آید آگاه شوند .

 

به همین خاطر است که عکاسی صنعتی چالش برانگیز است. خطراتی که با آن همراه می شود از بزرگترین چالش هاست. لذا رعایت ایمنی و احتیاط لازم برای عکاسان، هنگام گرفتن عکس صنعتی از نکات فوق العاده ضروری می باشد.

 

 

One Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *