اخبار بین الملل

نتانیاهو گردنکشی در داخل؛ جنگ افروزی در خارج

«اتحاد صهیونیست» که یک گروه مخالف چپ میانه در سرزمین های اشغالی است، از بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، خواسته است که کناره‌گیری کند.

ایال بن -رئوون از مقام‌های اتحاد صهیونیست به تایمز اسرائیل گفته است: اسرائیل نیازمند یک رهبر پاک دست است، رهبری که خود را به طور کامل وقف امور کشور کند.

ایلان گیلون، از حزب چپگرای مرتز هم گفته است این اتهامات سایه سنگینی بر نخست‌وزیر انداخته است.

دادستان کل اسرائیل در حال بررسی این موضوع است که آیا بنیامین نتانیاهو را به طور رسمی به رشوه‌خواری، کلاهبرداری، و خیانت در امانت متهم کند یا نه.

پلیس می‌گوید در دو پرونده جداگانه، شواهد کافی در این زمینه‌ها در دست دارد و پیشنهاد کرده که علیه بنیامین نتانیاهو اعلام جرم شود.

جامعه بین‌الملل تا کنون در این مورد واکنشی نشان نداده و وزارت خارجه آمریکا، ضمن اشاره به روابط بسیار قوی واشنگتن و بنیامین نتانیاهو، آن را یک موضوع داخلی اسرائیل خوانده است.

بنیامین نتانیاهو ۶۸ سال دارد و از سال ۲۰۰۹ نخست‌وزیر است. او قبلا هم از ۱۹۹۶ تا ۱۹۹۹ عهده‌دار این پست بود و جمعا دوازده سال نخست‌وزیر اسرائیل بوده است.

نتانیاهو اولین نخست وزیر اسرائیل نیست که با چنین اتهاماتی مواجه شده و ایهود اولمرت، نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی نیز به جرم فساد مالی، از جمله دریافت رشوه، گناهکار شناخته شده و به زندان افتاده بود.

گردنکشی در داخل

اما در واکنش به این تحولات و ساعاتی پس از انتشار خبر متهم شدن نخست وزیر رژیم صهیونیستی از سوی پلیس این رژیم  به رشوه خواری، بنیامین نتانیاهو اعلام کرد به ایفای نقش خود به عنوان رئیس دولت ادامه خواهد داد.

در این میان روزنامه اسرائیلی هاآرتص، شامگاه سه‌شنبه گزارش کرد که پلیس اسرائیل شواهد و مدارک کافی برای متهم کردن نتانیاهو به دریافت رشوه و طرح این اتهامات در دادگاه دارد.

بنا بر همین گزارش، نخست وزیر رژیم صهیونیستی ماه گذشته برای توضیح درباره دو پرونده احضار شده است.

در یکی از دو مورد، نخست وزیر اسرائیل به حمایت از یک انتشاراتی در برابر رقیب آن متهم شده است. بر اساس این اتهام، نتانیاهو از این انتشاراتی خواسته است تا از وی حمایت کند.

در مورد دیگر نخست وزیر اسرائیل به دریافت هدایایی به ارزش حدود ۱۰۰ هزار دلار از شماری از دوستانش به‌ویژه در هالیود متهم شده است. پلیس اسرائیل می‌گوید رهبر حزب لیکود از سال ۲۰۰۹ به بعد این «هدایا» را دریافت کرده است. وی همچنین متهم است از جیمز پیکر، میلیاردر استرالیایی سیگارهای گران قیمت هدیه گرفته است.

نتانیاهو با تکذیب هرگونه اشتباهی گفته است که دولت وی تا پایان دوره قانونی به کار خود ادامه خواهد داد. نخست وزیر اسرائیل ابراز اطمینان کرده است در انتخابات آینده (که در نوامبر سال ۲۰۱۹ برگزار می‌شود) بار دیگر اعتماد «مردم» را جلب خواهد کرد.

با وجود طرح این اتهام‌ها، هنوز مقام‌های قضایی اسرائیل درباره باز شدن یک پرونده کیفری علیه نخست وزیر صحبتی نکرده اند. در ماه‌های گذشته بسیاری از شهروندان اسرائیلی علیه سیاست‌های تل آویو اعتراض کرده و با برگزاری تظاهرات های هفتگی خواستار کنار رفتن نتانیاهو شده اند.

جنگ افروزی در خارج

در حالیکه پایه های قدرت نتانیاهو در سرزمین های اشغالی به دلیل درگیری بودن وی با پرونده های فساد به شدت لرزان است وی برای در امان نگاه داشتن خود به فکر جنگ افرزوی است و به اعتقاد برخی از کارشناسان شدت گرفتن حملات رژیم صهیونیستی به سوریه در روزهای اخیر و فرافکنی شخص نتانیاهو در خصوص ایران برای حساس کردن افکار عمومی اسرائیل به موضوعات خارجی و ایجاد حاشیه امن برای خود در خصوص پرونده های فساد است.

در همین رابطه در روزهای گذشته شبکه ۱۰ تلویزیون رژیم صهیونیستی از ارسال پیام هشدار تل آویو به تهران درباره مسائل سوریه و لبنان از طریق ۳ کشور اروپایی خبر داد و اعلام کرد مقام های بلندپایه‌ای از دولت های آلمان، فرانسه و بریتانیا حامل «پیام‌ها و هشدارهای تند اسرائیل» برای حسن روحانی و مشاوران و مقام های ارشد دولت او بوده‌اند و نسبت به عواقب تثبیت حضور نظامی در سوریه و ساخت کارخانه موشک سازی در لبنان به ایران هشدار داده‌اند.

این شبکه تلویزیونی با اشاره به اینکه اسرائیل از ۲ هفته پیش فشار دیپلماتیک بر ایران را از طریق جامعه بین‌المللی تشدید کرده است ارسال این پیام را پیش از درگیری های روز شنبه میان سوریه با اسرائیل می‌داند.

گزارشگر این شبکه تلویزیونی گفته است دیپلمات‌های ایرانی در دیدار با مقام فرانسوی، جزئیات سخنان را بی هیچ واکنش، یادداشت می‌کردند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، یکشنبه در نشست کابینه خود در بیت المقدس مدعی شد که اسرائیل ضربات سختی را به نیروهای مقاومت وارد کرده است.

 

 

رایانه کمک آنلاین | سفارش پروژه دانشجویی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *