اخبار بین الملل

ریاست ترامپ بر شورای امنیت؛ سیرک جدید در مجمع عمومی سازمان ملل

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد اعلام کرده که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور، قرار است ریاست یک نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره ایران را بر عهده گیرد.

نیکی هیلی گفته که این نشست اواخر ماه سپتامبر در جریان اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل با حضور رهبران جهان برگزار می‌شود. وی که کشورش ریاست دوره‌ای شورای امنیت را برعهده دارد، گفته که هدف از تشکیل این جلسه بررسی نحوه اعمال فشار بیشتر بر ایران به خاطر نقض قطعنامه‌های سازمان ملل است.

در این میان دیپلمات‌ها می‌گویند، ایران می تواند درخواست کند در هفته‌ای که نشست مجمع عمومی برگزار می شود، در نشست ۲۶ سپتامبر در شورای امنیت سخنرانی کند.

انتظار می رود که حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در نشست ۲۵ سپتامبر در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کند.

نیکی هیلی که با خبرنگاران در کنفرانس خبری در سازمان ملل صحبت می کرد، همچنین اظهار داشت: این کشور می تواند در شورای امنیت سخنرانی کند. البته این به حسن روحانی بستگی دارد که بخواهد صحبت کند یا نه، اما من معتقدم بر اساس قوانین او این حق را دارد که سخنرانی بکند.

وی همچنین مدعی شده است: به سختی می‌توان درگیری در منطقه پیدا کرد که ایران در آن نقش نداشته باشد و ما فکر می‌کنیم این یک مشکل است. ما فکر می‌کنیم مدت زمانی است که این مسائل نادیده گرفته شده و اجازه داده شده این اتفاقات رخ دهند.

سفیر آمریکا اضافه کرده است: ما خیلی علاقه‌مندیم که ایران به جریان اصلی جامعه بین المللی بپیوندد و کشور معتبری باشد که می‌خواهد در جهان خوب رفتار کند اما ما چنین چیزی را نمی‌بینیم.

موضع روسیه

در جریان نشست روز سه شنبه و بحث در خصوص دستور کار آمریکا برای شورای امنیت در دوره ریاست این کشور، «دیمیتری پولیانسکی» معاون نماینده روسیه گفت: نشست درباره ایران می‌بایست به موضوع اجرای قطعنامه شورای امنیت درباره توافق هسته‌ای با ایران -برجام- بپردازد.

دیمیتری پولیانسکی اعلام کرد: امیدواریم که در چنین نشستی دیدگاه‌ها در خصوص خروج آمریکا از برجام مطرح شوند.

فرانسه در کنار آمریکا

اظهارات نماینده آمریکا در سازمان ملل تقریبا شبیه اظهارات جدید وزیر خارجه فرانسه است که خواستار انجام مذاکرات جدید با ایران در خصوص اوضاع منطقه ای و توان موشکی شده بود.

«ژان ایو لودریان» اخیرا پیش از ورود به اجلاس وزیران خارجه اتحادیه اروپا در وین اظهار داشت: «ایران باید به اصول بنیادین معاهده هسته‌ای احترام بگذارد و من فکر می‌کنم این کار را انجام می‌دهد اما با این حال ایران نمی‌تواند از بحث ‌و مذاکره در مورد سه موضوع بزرگ دیگر که مایه نگرانی ما است، اجتناب کند. آینده تعهدات هسته‌ای ایران پس از سال ۲۰۲۵، برنامه ساخت و گسترش موشک‌های دوربرد ایران و نقشی که ایران قرار است برای برقراری ثبات در منطقه خاورمیانه ایفا کند، از جمله این موارد هستند! ما باید درباره این موضوعات مذاکره کنیم و ایران باید بداند این پیامی است که من از وین برای این کشور می‌فرستم».

در انتظار سیرک بزرگ

وقتی موضوع ریاست ترامپ بر جلسه شورای امنیت مطرح می شود انسان بی اختیار به یاد نمایش مضحک «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی و نیکی هیلی می افتد.

نتانیاهو پیشتر با نمایش یک نقاشی بمب و نیکی هیلی با به نمایش گذاشتن چند قطعه آهن پاره شعور مخاطب را به بازی گرفتند و از همین رو می توان انتظار داشت در جلسه ای که به ریاست ترامپ برگزار می شود باز هم شاهد چنین نمایش های مضحکی باشیم.

این جلسه در حالی برگزار خواهد شد که بر اساس تصمیم ترامپ، قرار است از آبان ماه تحریم های لغو شده به موجب برجام مجددا علیه ایران به اجرا گذاشته شوند و اروپا نیز که وعده ارائه بسته تشویقی به ایران را داده زمان ارائه آن را در همان آبان ماه اعلام کرده است. این وضعیت یک بار دیگر سوء نیت اروپا در خصوص همراهی با ایران در برابر آمریکا را به نمایش می گذارد.

در حال حاضر ترامپ در تقابل با اکثر کشورها قرار دارد و این کشورها هم بر اساس منافع ملی نوع مواجهه خود با آمریکا را ترسیم می کنند. اروپا نیز بر این اساس حمایت خود از ایران را تعیین می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − دو =