اخبار ورزشی

خیز گرجستانی‌ها برای کسب میزبانی المپیک زمستانی ۲۰۳۰

ورزش یکی از راه‌هایی است که دولت‌ها با استفاده از آن سعی می‌کنند قدرت خود را به‌رخ بکشند. این قدرت‌نمایی، هم از طریق رسیدن به قله‌های موفقیت و هم از طریق کسب میزبانی‌های بزرگ صورت می‌گیرد؛ یعنی همان مواردی که این روزها شاهد آن در نقاط مختلف دنیا هستیم.

در روزهای اخیر گرجستان به‌عنوان یکی از کشورهای قدیمی در شطرنج میزبان چهل و سومین دوره المپیاد جهانی این رشته بود. نزدیک به دوهزار شطرنج‌باز از ۱۸۹ کشور در شهر ساحلی باتومی حضور پیدا کردند تا برای کسب مقام در بزرگترین رویداد شطرنج تیمی جهان تلاش کنند.

آنچه مشخص است، اینکه این میزبانی هزینه زیادی برای گرجستان به‌دنبال دارد، اما راه برای رسیدن به اهداف و حتی درآمدزایی هم باز است. کسب چنین میزبان‌هایی در شطرنج هدف نهایی گرجستانی‌ها نیست، چون آنها پیش از این بارها و بارها میزبان تورنمنت‌های این‌چنینی بوده‌اند، در واقع گرجستان به‌دنبال المپیک زمستانی است و تلاش دارد با نشان دادن قدرتش در برگزاری رویدادهای کوچکتر همچون المپیاد جهانی شطرنج، قدم‌های محکمی به‌سمت میزبانی‌های بزرگتر بردارد.

«زوراب آزمایپاراشویلی» معاون اول پیشین وزیر ورزش و جوانان گرجستان که هم‌اکنون به‌عنوان رئیس اتحادیه شطرنج قاره اروپا فعالیت دارد، در این باره به خبرنگار ورزشی تسنیم گفت: در سال‌های اخیر مسابقات جوانان از جمله گرندپری جهانی در بخش مردان و زنان، مسابقات قهرمانی اروپا در سطوح مختلف در دو بخش انفرادی و تیمی بانوان و همچنین برگزاری المپیادها را سازماندهی کرده‌ایم.

وی ادامه داد: این همیشه برای من چالشی بوده که تورنمنت جدیدی را با انرژی جدیدی سازماندهی کنم، اما قطعاً المپیادها تورنمنتی کاملاً متفاوت نسبت به تورنمنت‌های دیگر هستند. من این تورنمنت (المپیادها) را با وجود اینکه انرژی زیادی می‌گیرد، سازماندهی کرده‌ام. اگر فرصت دیگری به من برای سازماندهی المپیاد داده شود، این کار را با کمال میل انجام خواهم داد، اما به‌احتمال فراوان موافقت نمی‌شود و رد خواهد شد.

معاون پیشین وزیر ورزش گرجستان در خصوص هدف‌گذاری آینده عنوان کرد: هدف ما میزبانی از بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۳۰ است و در همین راستا در گرجستان در حال ساخت زیرساخت‌های اولیه هستیم. فکر می‌کنم حتی اکنون با آمدن توماس باخ، رئیس کمیته بین المللی المپیک (IOC) به گرجستان برای ملاقات با نخست‌وزیر برای بحث و گفت‌وگو در مورد احتمال میزبانی گرجستان از بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۳۰، انگیزه بیشتری پیدا کرده‌ایم، این برای ما چالشی بزرگ است که بازی‌های المپیک زمستانی را سازماندهی کنیم و امیدواریم که شانس میزبانی این مسابقات را داشته باشیم.

در یکی دو سال اخیر کشورهای جداشده از شوروی سابق در حال ساماندهی برای میزبانی‌های بزرگ هستند؛ ابتدا سال ۱۳۹۶ شمسی جمهوری آذربایجان میزبان بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی بود و چند ماه پس از آن نیز ترکمنستان بازی‌های داخل سالن آسیا را برگزار کرد، حالا هم که گرجستان میزبانی بزرگترین رویداد شطرنج تیمی دنیا را به‌عهده داشت. همه این کشورها با این میزبانی‌ها، تلاش می‌کنند مسئولان بالادستی در ورزش دنیا را به اعطای میزبانی‌های بزرگتر به آنها ترغیب کنند و آنچه شواهد نشان می‌دهد، ظاهراً در این امر نیز موفق بوده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + چهار =