رپورتاژ

خرید و فروش خودرو

وسایل نقلیه : بی شک ما انسان ها مسیر بسیار طولانی را در زمینه حمل و نقل و رفت آمدهای کلان در قرن های گذشته طی کرده ایم. پیش بینی شده است که تکنولوژی انتقال از راه دور که در فیلم های علمی تخیلی به کاربرده می شود در آینده ای نزدیک توسط انسان ها اختراع شود. مدل های جدید حمل و نقل مثل اسکوتر هاوربرد رفت و آمد را آسان تر، سریع تر و لذت بخش تر کرده است.

و اما سیستم حمل و نقل از کجا شروع شد؟ چه کسی ماشین را اختراع کرد؟ چه زمانی دوچرخه رایج شد؟ چه کسی این رویا را در ذهن ها پروراند که روزی انسان بتواند در آسمان ها پرواز کند؟

انواع خودرو : خودرو یا ماشین یا اتومبیل به وسیله نقلیه چرخداری گفته می‌شود که موتور خود را حمل می‌کند این بدین معنی است که خودرو بدون ارتباط با وسیله دیگر و به کمک نیروی ماشینی خود، قادر به حرکت است شاید بتوان اولین ایده مکتوب در مورد وسیلهٔ نقلیه‌ای را که بدون نیروی انسان یا حیوانات قادر به حرکت باشد، در ایلیاد اثر هومر یافت. در قسمتی از رمان، هفاستوس (خدای آتش و فلزکاری) یک سه‌چرخه متحرک می‌سازد و از آن برای جابجایی استفاده می‌کند . درایران نمایندگی های خودرو عبارت از ( ایران خودرو ، سایپا ، گروه بهمن و……)

دوچرخه : وسایل‌نقلیه‌ای که برای ترابری انسان بوده و دارای دو چرخ بوده‌اند و نیازمند حفظ تعادل توسط راننده بوده‌اند، از گذشته‌ها به‌کار می‌رفته‌اند. واژه دوچرخه نخستین بار در فرانسه در دهه ۱۸۶۰ ابداع شد .
این وسیله در ابتدایی‌ترین شکل در ۲۳۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در کشورهایی همچون چین، مصر و هند دیده و روی دیوار غارها نیز اشکالی از آن موجود است . لفظ دوچرخه در زبان انگلیسی از کلمه یونانی KYKLOS گرفته شده و بعدها این ریشه یونانی در زبان لاتین به کلمه BICYCLE تبدیل شد . کلمه پیشوند BI به معنای عدد دو و کلمه پسوند CYCLE به معنی دایره است . اولین دوچرخه شناخته شده رسمی در تاریخ این وسیله “سله ریفر” نام دارد که از دو طوقه چوبی تشکیل شده و با استفاده از پاها در حالتی شبیه به راه رفتن این وسیله را به طرف جلو و عقب هدایت میکرده‌اند.

موتورسیکلت و لوازم جانبی : موتورسیکلت که به اختصار به آن موتور نیز گفته می‌شود، وسیله نقلیه‌ای دو سه یا چهار چرخ و موتوردار است. موتور سیکلت‌های دوچرخ مانند دوچرخه دو چرخ دارند اما بجای پدال، مانند اتوموبیل دارای موتور احتراقی هستند. اولین موتور سیکلت در اشتوتگارت توسط مخترعان آلمانی گوتلیب دایملر و ویلهلم مایباخ در سال ۱۸۸۵طراحی و ساخته شد. در ابتدا بیشتر به دوچرخه ای موتور دار شباهت داشت و مخترعانش آن را (Reitwagen) ریت‌واگن به معنای (riding car) ماشین سواری نام گذاری کرده بودند. و به مرور زمان موتورسیکلت های با مارک ها و براساس حجم انجین کلاس بندی می گردند .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 13 =