رپورتاژ

تلویزیون چند اینچی بخریم؟

زمانی که قصد خرید لولزم خانگی مانند لوازم صوتی و تصویری را داریم معمولا سوالاتی به ذهنمان می آید که خرید ما را دچار مشکل می کند. معمولا برای خرید یک دستگاه صوتی تصویری یا یک تلویزیون به قدرت صدا و کیفیت تصویر آن بیشتر از بقیه امکانات آن ها توجه می کنیم. در گذشته برای خرید یک تلویزیون انتخاب های گسترده ایی نداشتیم یا باید تلویزیون های سیاه سفید را انتخاب می کردیم یا یک تلویزیون رنگی کوچک اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی انتخاب های زیادی در خرید تلویزیون داریم. یکی از سوالات متداول به هنگام خرید تلویزیون این است که چه اندازه از تلویزیون مناسب فضای منزل ما می باشد. تلویزیون یکی از پر کاربرد ترین دستگاه های مورد استفاده بشر است که باید در انتخاب آن دقت لازم را داشته باشیم. در این مطلب ما قصد داریم به شما بگوییم که چطور می توانید سایز تلویزیون خود را قبل از خرید انتخاب کنید تا در هنگام تماشای تصاویر و هنگام کار کردن از آن نهایت لذت را ببرید.

اولویت انتخاب یک تلویزیون

زمانی که بخواهیم یک تلویزیون را انتخاب کنیم, اگر محدودیت مالی داشته باشید و تا یک حدی توانایی پرداخت هزینه ایی برای خرید یک تلویزیون را داشته باشیم و همچنین فضای اتاق ما کوچ باشد در نتیجه قدرت انتخاب زیادی نداریم و یک تلویزیون با سایز کوچک مثلا ۳۲ اینچ می توانیم خریداری کنیم. اما اگر این دو محدودیت را از میان برداریم آنگاه در انتخاب خرید یک تلویزیون مناسب دستمان باز تر خواهد بود.

چگونه سایز یک تلویزیون را محاسبه کنیم؟

یکی از رایج ترین و غلط ترین دیدگاه ها نسبت به سایز و اندازه تلویزیون ها این است که می گویند هرچه یک تلویزیون بزرگ تر باشد در نتیجه کیفیت تصویر بهتری دارد و همینطور بهترین عملکرد را ارائه می دهد. اما باید توجه داشته باشید که همیشه بهترین تلویزیون ها بزرگ ترین آن ها نیستند, بلکه در انتخاب یک تلویزیون باید به بزرگی سالن و اتاق خود و نیز طرز چیدمان مبل و دکوراسیون منزلتان توجه فرمایید. تا بهترین گزینه را انتخاب کنید. از نظر علمی فاصله نشستن افراد در جلوی تلویزیون و محل قرار گیری تلویزیون تناسبی باهم دارند که  این تناسب را باهم بررسی می کنیم.

برای اندازه گیری سایز یک تلویزیون دو استاندارد وجود دارد :

  1. THX
  2. SMPTE

استاندارد THX

در این استاندارد پیشنهاد شده است که تلوزیون باید زاویه دید ۴۰ درجه را نسبت به افراد داشته باشد. برای محاسبه این زاویه نیازی به استفاده از ابزار های مهندسی نیست فقط کافی است  تا فاصله نشستن فرد جلوی تلویزیون را در ۰٫۸۴ ضرب کنیم. که این فاصله باید بر حسب سانتی متر یا اینچ باشد در نتیجه عدد به دست آمده میزان قطر صفحه نمایشگر شما را نشان می دهد.

استاندارد SMPTE

در این استاندارد به شما زاویه دید ۳۰ درجه را پیشنهاد داده است. در این روش عدد حاصل کوچک تر از استاندارد THX به دست می آید. برای محاسبه زاویه دید شما کافی است فاصله نشستن فرد را در عدد ۰٫۶۲۵ ضرب کنید در نهایت قطر نمایشگر شما بر حسب اینچ یا سانتی متر به دست می آید.

برای درک بهتر این دو استاندارد مثالی را برای شما می آوریم : فرض کنیم فاصله نشستن فردی از تلویزیون ۳ متر باشد بر اساس استاندارد اول اندازه تلویزیون مناسب شما چیزی حدود ۹۰ اینچ می باشد و بر اساس استاندارد دوم اندازه تلویزیون مناسب برای شما حدود ۶۸ اینچ می رسد که این سایز موجود نیست و باید سراغ ۷۰ اینچ یا ۶۵ اینچ برویم. توجه داشته باشید که ممکن است تلویزیون ۹۰ اینچ هزینه زیادی را برای شما رقم بزند در نتیجه بهتر است سراغ تلویزیون ۷۰ یا ۶۵ اینچ برویم.

نکات مهم در انتخاب ابعاد تلویزیون

  • مکان قرار گیری : قبل از این که به سراغ خرید یک تلویزیون بروید بهتر است مکان قرار گیری تلویزیون, عمق و ارتفاع آن محل را اندازه گیری کنید تا مناسب برای محیط اتاق باشد.
  • وضوح زاویه ای : یکی از غلط ترین باور ها این است که می گویند هرچه تلویزیون بزرگ تر باشد کیفیت تصویر نیز بهتر میشود اما باید بدانید که زمانی که شما در فاصله مناسبی از تلویزیون قرار بگیرید آن گاه می توانید تصاویر را با همان کیفیت نشان داده شده تماشا کنید. برای مثال اگر شما زمانی به تماشای فیلم با کیفیت فوول اچ دی بپردازید, اگر در فاصله مناسبی از تلویزیون قرار بگیرید می توانید جزییات تصاویر و کیفیت تصاویر بهتری را ببینید اما اگر تلویزیون شما آن قدر بزرگ است و شما نمی توانید در فاصله مناسب قرار بگیرید در نتیجه از وضوح زاویه ایی برخوردار نخواهید بود وتراکم پیکسل های کم تری را بر صفحه نمایش می توانید مشاهده کنید. هرچه فاصله شما از تلویزیون استاندارد تر باشد تعداد پیکسل های بیشتری مشاهده می کنید در نتیجه وضوح تصویر بالاتر می رود ولی هرچه این فاصله استاندارد را رعایت نکنید تعداد کم تری پیکسل مشاهده می کنید که باعث می شود شما از وضوح کم تری بهره مند شوید. اما فراموش نکنید که وضوح زاویه دید به بینایی شما نیز بستگی دارد. امکان دارد شما تمامی استاندارد ها را رعایت کنید ولی چشم شما نتواند به درستی کیفیت را مشاهده کند.

انتخاب سایز تلویزیون به عوامل زیر بستگی دارد:

  1. فاصله شما از تلویزیون
  2. کیفیت تلویزیون
  3. قیمت

همانطور که گفته شد برای انتخاب یک تلویزیون که مناسب فضای اتاق شما باشد کافی است به نکات بالا که ذکر شده است توجه فرمایید. شرکت ال جی توانسته است تلویزیون هایی تولید کند که هر فرد در هر توانایی مالی که بود بتواند یک تلویزیون ال جی با کیفیت مطلوب گذشته از اهمیت سایز آن تهیه کند. و همچنین تلویزیون های ال جی با تنوع در سایز هایی که تولید کرده است به مخاطب این امکان را داده است تا بتواند در انتخاب یک سایز مناسب برای سالن های خود انتخاب های بیشتری داشته باشد. برای خرید یک تلویزیون با سایز مناسب توجه داشته باشید که از یک برند معتبر مانند ال جی تهیه کنید تا هم در انتخاب سایز ایده آل ترین را انتخاب کنید و هم دارای ضمانت نامه گلدیران است که در هنگام بروز مشکل شما نگرانی نداشته باشید.

لازم به ذکر است که برای تهیه محصولات ال جی بهتر است به نمایندگی ال جی در تهران و یا شهر خود مراجعه کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *