اخبار استان ها

تامین آب از پای پل کرخه برای آبادان و خرمشهر تا ۱۵ تیر

حمیدرضا عدل در خصوص طرح‌های‌ آبرسانی به استان خوزستان اظهار داشت: با توجه به مشکلات به وجودآمده در خصوص موضوع آب و برق استان خوزستان در اسفند ماه سال ۱۳۹۵ و سفر رئیس‌جمهوری به این استان و قول به مردم خوزستان برای حل مشکلات آب و فاضلاب،‌ بلافاصله رئیس سازمان برنامه و بودجه همراه همکاران خود به منظور بررسی عینی موضوع و تدوین طرح لازم به استان خوزستان سفر کرد و با همکاری استاندار، طرح آبرسانی تدوین شد و در دستور کار اولین جلسه هیئت وزیران در سال ۱۳۹۶ قرار گرفت و در ۵ محور به تصویب رسید.

وی گفت: آبرسانی به شهرها و روستاها، تأسیسات فاضلاب و اصلاح شبکه توزیع، تکمیل و اتمام طرح احیای اراضی کشاورزی خوزستان و ایلام، تثبیت کانون‌های بحرانی ایجاد گرد و غبار با منشاء داخلی، علاج‌بخشی رودخانه کارون و رفع آلودگی آن و توسعه و پایداری شبکه برق استان خوزستان عناوین هریک از این ۵ محور بودند.

عدل در ادامه به اقدامات انجام شده درخصوص هر یک از محورها پرداخت و اظهار داشت: طرح آبرسانی به شهرهای اهواز، آبادان، خرمشهر، شادگان و روستاهای مسیر  در قالب (طرح غدیر) به عنوان مهم‌ترین طرح آبرسانی استان خوزستان، آب شرب و بهداشتی بالغ بر ۷۰ درصد مردم استان خوزستان را تأمین می‌کند.

وی در ادامه افزود: این طرح تا پایان سال ۱۳۹۵ با هزینه‌کرد اعتباری بالغ بر ۹۷۰۰ میلیارد ریال تنها ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. در سال ۱۳۹۶ با تأمین اعتباری معادل ۸۶۰۰ میلیارد ریال (از محل منابع مختلف)، پیشرفت فیزیکی کل طرح با ۱۰ درصد افزایش به ۴۰ درصد رسیده است که از مهم‌ترین دستاوردهای آن، افزایش ظرفیت آبرسانی به شهرهای آبادان (از ۶۵ درصد به ۹۵ درصد)، خرمشهر (از ۷۵ درصد به ۹۵) درصد، اهواز (از ۵۵ درصد به ۷۰ درصد) و شادگان از (۳۵ درصد به ۷۵درصد) خواهد بود. در سال ۱۳۹۷ نیز با توجه به  اهمیت این طرح تاکنون معادل ۱۳۵ درصد تخصیص اعتبار طرح یاد شده صادر شده است.

معاون فنی،‌ امور زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه  یادآور شد: با توجه به هماهنگی‌های انجام شده با قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) تا ۱۵ تیرماه سال‌جاری، با تکمیل خط قیصریه تا ام‌الدبس، ۵‏.۲ مترمکعب در ثانیه، آب از پای پل کرخه برای شهرهای آبادان و خرمشهر تأمین خواهد شد و با حذف آب از رودخانه‌ی کارون و تأمین آن از کرخه، کیفیت آب به شدت افزایش خواهد یافت. در ضمن با تکمیل مخزن ۴۲۰۰۰ مترمکعبی ام‌الدبس تا پایان مرداد ماه سال‌جاری، حجم آب انتقالی به اهواز به میزان ۱۰۳ هزارمترمکعب در شبانه‌روز افزایش خواهد یافت و همچنین با تکمیل ۱۱ کیلومتر خط انتقالی از دارخوین به شادگان تا پایان مرداد ماه، تأمین آب با کیفیت شادگان از کرخه نیز انجام خواهد شد.

آبرسانی به شهرهای شمال شرق خوزستان

وی درخصوص طرح آبرسانی به شهرهای شمال شرق خوزستان که شامل شهرهای ایذه، باغملک، قلعه تل، میداود و صیدون، رامهرمز و هفتگل و روستاهای مسیرمی‌شود،‌ گفت: در سال ۱۳۹۶ با هدف تأمین مالی از طریق فاینانس خارجی، مجوز شورای اقتصاد به میزان ۱۱۶ میلیون یورو و مجوز سرمایه‌گذاری از محل منابع داخلی سازمان آب و برق خوزستان به میزان ۲۵۰ میلیارد ریال صادر شد. لازم به ذکر است تخصیص طرح یاد شده در سال ۱۳۹۶ به میزان ۱۰۰ درصد و در سال ۱۳۹۷ نیز به میزان ۱۱۲ درصد صادر شده است.

آبرسانی به شهرهای جنوب شرقی استان خوزستان

عدل با اشاره به طرح آبرسانی به شهرهای جنوب شرق استان خوزستان (رامشیر،‌امیدیه،‌ میانکوه،‌ آغاجری،‌ هندیجان، بندرامام،‌ ماهشهر و شهرک‌های شهید چمران و روستاهای مسیر) افزود: این طرح ۱۵ شهر و ۵۴۱ روستا را با جمعیتی در حدود ۹۶۳ هزارنفر تحت پوشش قرار می‌دهد و در سیمای اولیه محل تأمین آب سد کوثر (واقع در استان کهکیلویه و بویراحمد) بوده است که‌ به دلیل محدودیت منابع آب این سد، مقرر شده است، وزارت نیرو بررسی لازم برای تأمین و تخصیص آب تعدادی از شهرهای یادشده را از سد کارون (۳) به‌عمل آورد. در حال حاضر براساس گزارش دستگاه اجرایی، مقرر شده تابخشی از آب از سد کارون (۳) و بخشی دیگر از سد کوثر تخصیص داده شود. همچنین در برنامه پیشنهادی وزارت نیرو، تأمین مالی این طرح از فاینانس خارجی خواهد بود که پس از نهایی شدن مطالعات با اولویت در شورای اقتصاد مطرح خواهد شد. تخصیص اعتبار طرح یاد شده در سال ۱۳۹۶ به میزان ۱۰۰ درصد و در سال جاری نیز به میزان ۱۱۳ درصد صادر شده است.

وی در ادامه از طرح آبرسانی به شهرهای ویس، شوشتر، گتوند، ملاثانی، صالح‌شهر، شرافت، ترکاکلی و سماله و روستاهای مسیر نام برد و گفت: این طرح ۹ شهر و ۲۸۸ روستا را با جمعیتی حدود ۴۶۵ هزارنفر تحت پوشش قرار می‌دهد. در سیمای اولیه این طرح محل تأمین آب از سد گتوند علیا بوده است که به‌دلیل بحث کیفی آب سد و برداشت از سد مخزنی، مقرر شده است وزارت نیرو بررسی لازم را برای تغییر محل آبگیر از رودخانه گتوند (۱۴ کیلومتر بالاتر) به‌عمل آورد که این موضوع نیز تاکنون توسط وزارت نیرو نهایی نشده است.

معاون فنی،‌ امور زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه‌ افزود: برنامه تأمین مالی این طرح از روش فاینانس خارجی خواهد بود که پس از نهایی شدن مطالعات محل تأمین آب با اولویت در شورای اقتصاد مطرح خواهد شد. در سال ۱۳۹۶ تخصیص اعتبار طرح یاد شده به میزان ۱۰۰ درصد و در سال ۱۳۹۷ نیز تخصیص این طرح به میزان ۱۱۲ درصد صادر شده است.

آبرسانی به مجتمع‌های روستایی استان خوزستان

وی با اشاره به اینکه در سال ۱۳۹۶، مبلغ ۱۳۰۰ میلیارد ریال از محل منابع صندوق توسعه ملی و منابع عمومی دولت برای اجرای طرح آبرسانی به مجتمع‌های روستایی استان خوزستان تخصیص یافت،‌ افزود: با تأمین اعتبار یادشده،  ۱۴ پروژه مجتمع آبرسانی روستایی تکمیل شد و آبرسانی به ۲۶ پروژه مجتمع روستایی و ۲۲ پروژه مجتمع تک روستایی نیز در دست اجرا بوده که در سال ۱۳۹۷ تخصیص این طرح به میزان ۷۹ درصد صادر شده است.

بازسازی شبکه توزیع آب شهرهای استان

عدل در خصوص اصلاح و بازسازی شبکه توزیع آب شهری مخازن و ایستگاه‌های پمپاژ استان خوزستان (اهواز و سایر شهرها) نیز اظهار داشت: طی سه سال مبلغ ۵۹۹۰ میلیارد ریال از محل حداقل ۳۰ درصد منابع سهم استان خوزستان از محل ردیف سه درصد فروش نفت خام برای مناطق نفت‌خیز و محروم با همکاری استانداری و شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان تأمین شود. همچنین در سال ۱۳۹۶ مبلغ ۴۸۲ میلیارد ریال اعتبار برای اصلاح و بازسازی شبکه و تأسیسات آب شهر اهواز و نواحی تابعه (کارون، حمیدیه، ویس، شیبان و ملاثانی) ابلاغ شده که ۱۸۰ میلیارد ریال آن تخصیص اعتبار یافته است. برای اصلاح و بازسازی شبکه‌های آب سایر شهرهای استان خوزستان مبلغ ۲۵۳۰ میلیارد ریال ابلاغ شده که معادل ۸۳۰ میلیارد تخصیص اعتبار یافته است. در سال ۱۳۹۷ نیز معادل ۷۰ درصد از اعتبارات ابلاغی طرح ایجاد و تکمیل تاسیسات آب اهواز تخصیص صادر شده است.

توسعه و پایداری شبکه برق

وی در ادامه به اقدام‌های انجام شده در سال ۱۳۹۶ درخصوص حل مشکل برق استان خوزستان ناشی از ریزگردها اشاره کرد و گفت: از جمله این اقدام‌ها، اختصاص و پرداخت مبلغ ۱۲۰ میلیارد ریال از محل ردیف متفرقه اعتبارات موضوع مقابله با ریزگردها، اختصاص اعتبار و مجوز ترک تشریفات مناقصه از محل منابع داخلی شرکت به منظور خرید تجهیزات انجام شد.

عدل ادامه داد: در سال جاری در راستای حل مشکل برق استان خوزستان برای گذر از بحران خاموشی در تابستان، اعتبار طرح تملک دارایی سرمایه‌ای برق خوزستان به میزان صددرصد تخصیص و پرداخت شد. همچنین مبلغ ۵۰ میلیون دلار از محل ردیف متفرقه «برنامه‌های اجرایی رفع مشکل برق و مقابله با ریزگردها در خوزستان» موضوع منابع حاصل از صندوق توسعه ملی به شرکت توانیر در حال ابلاغ است.

احیای اراضی کشاورزی خوزستان و ایلام

معاون فنی،‌ امور زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه خاطر نشان کرد: پیرو مجوز استفاده از تسهیلات صندوق توسعه ملی به میزان ۵‏.۱ میلیارد دلار، تا پایان سال ۱۳۹۵ برای اجرای طرح احیای اراضی کشاورزی خوزستان و ایلام تخصیص اعتبار به میزان ۱۱۵۰ میلیون دلار پرداخت شد. در سال ۱۳۹۶ نیز معادل ۱۵۰ میلیون دلار در اختیار وزارت جهاد کشاورزی و ۶۰ میلیون دلار در اختیار وزارت نیرو قرار گرفت که تاکنون عملیات اجرایی در سطح ۲۸۶ هزارهکتار به پایان رسیده است.

وی افزود: در خصوص ادامه عملیات در فاز دوم (با هدف تحقق سطح ۵۵۰ هزارهکتار) مقررشده تا پس از اعلام تخصیص به هنگام منابع آب توسط وزارت نیرو، برنامه عملیاتی و مالی تدوین شود. وزارت نیرو در اواخر سال گذشته با کلیات تخصیص آب موافقت کرده اما تاکنون تفاهم نهایی برای تعیین نواحی عمرانی بین وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی حاصل نشده است.از نظر منابع مالی نیز مجوزهای لازم برای بخش عمده‌ای از اعتبارات مدنظر، از شورای اقتصاد در سال‌های گذشته اخذ شده است که اصلاح این مصوبات پس از نهایی شدن برنامه عملیاتی و تخصیص آب مورد نیاز مورد اقدام قرار خواهد گرفت.

تثبیت کانون‌های بحرانی ایجاد گرد و غبار

عدل درخصوص طرح در دست اجرای تثبیت کانون‌های بحرانی ایجاد گرد و غبار در سطح ۴۲ هزارهکتار (برنامه کوتاه‌مدت) و  در سطح ۳۲۰ هزارهکتار (برنامه میان‌مدت) هم گفت: از اسفند ماه سال ۱۳۹۵ عملیات اجرای کانال انتقال آب برای مرطوب‌سازی عرصه‌های بحرانی و نهال‌کاری با تخصیص اعتباری به میزان ۳۰۰ میلیارد ریال آغاز و در سال ۱۳۹۶ با اختصاص اعتباری معادل ۱۶۵۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی (مبلغ ۵۲۰ میلیارد ریال برای اجرای کانال انتقال آب، مبلغ ۸۰۰ میلیارد ریال برای عملیات نهالکاری، مالچ پاشی و احیای مراتع در سطح ۲۰ هزارهکتار، مبلغ ۱۸۰ میلیارد ریال برای احیای تالاب‌ها و خرید تجیهزات پایش) ادامه یافته است.

وی ادامه داد: در قانون بودجه سال ۱۳۹۷ نیز از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی مبلغ۱۰۰میلیون دلار تحت عنوان مقابله با گرد و غبار خوزستان پیش‌بینی شده است که پس از بررسی و تصویب برنامه‌های اجرایی دستگاه‌های مرتبط در ستاد ملی مقابله با گرد و غبار (در سازمان حفاظت محیط زیست)، از طریق این سازمان ابلاغ خواهد شد.

احیاء و علاج‌بخشی رودخانه کارون

این مقام مسئول درباره احیاء و علاج‌بخشی رودخانه کارون نیز تصریح کرد: در این راستا براساس مصوبه شورای عالی آب برنامه‌ها و وظایف دستگاه‌های اجرایی تعیین شد و اعتباری بالغ بر ۸۷۰۰۰ میلیارد ریال برای اجرای برنامه‌ها ظرف مدت ۵ سال پیش‌بینی شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه مهمترین عوامل آلودگی کارون ورود فاضلاب‌های صنعتی و شهری و روستایی مسیر به رودخانه است و از آنجایی‌که عمده برنامه‌های مصوب شورای عالی آب در خصوص علاج‌بخشی رودخانه کارون با طرح‌های پیش‌بینی شده در مصوبه هیئت دولت مطابقت دارد پیش‌بینی می‌شود که ظرف مدت تعیین شده در مصوبه، با اجرای طرح‌های در دست اقدام و ملزم شدن صنایع و بخش غیردولتی کیفیت آب رودخانه کارون به نحو موثری بهبود یابد.

وی با اشاره به اقدام‌های انجام شده در سال ۱۳۹۶ برای ایجاد تأسیسات فاضلاب شهرها و روستاها که تاثیر چشمگیری در احیای رودخانه کارون خواهد داشت، گفت: تخصیص اعتبار طرح ایجاد تاسیسات فاضلاب شهر اهواز به میزان ۷۸ درصد و اعتبار سایر طرح‌های فاضلاب استان خوزستان (خرمشهر، اندیمشک، آبادان، ایذه، بندر امام، بهبهان، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوش، شوشتر و ماهشهر) به میزان ۱۰۰ درصد، تقویت اعتبارات طرح‌های آب و فاضلاب خوزستان به میزان ۴۱۲ میلیارد ریال و بهره‌برداری از تصفیه‌خانه شهرهای رامهرمز، دزفول و شوشتر، سوسنگرد، هویزه از جمله این اقدام‌ها به شمار می‌آید.

عدل، بهره‌برداری کامل از تصفیه‌خانه شرق اهواز با ظرفیت ۱۱۲ هزارمترمکعب در شبانه‌روز برای تحت پوشش قرار دادن ۵۲۲ هزارنفر تا بهمن ماه سال جاری‌ با پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصد و به روزرسانی مصوبه شورای اقتصاد به منظور استفاده از سرمایه‌گذاری خارجی در پروژه تصفیه‌خانه غرب اهواز به میزان ۴۰ میلیون یورو را از دیگر اقدام‌های انجام گرفته برای ایجاد تأسیسات فاضلاب شهرها و روستاها عنوان کرد.

معاون فنی،‌ امور زیربنایی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه در ادامه گفت: به روزرسانی مصوبه شورای اقتصاد طرح تصفیه‌خانه‌های فاضلاب ۵ شهر آبادان، خرمشهر، ماهشهر، شادگان و بندرامام برای استفاده از تسهیلات مالی خارجی به میزان ۵۰ میلیون یورو  با پیشرفت فیزیکی ۵۵ درصد و تخصیص اعتبار طرح‌های ایجاد تاسیسات فاضلاب استان خوزستان در سال ۱۳۹۷ به میزان ۹۲ درصد انجام شده است.

لازم به ذکر است که این گزارش در قالب ۵ محور و اقدام‌های انجام شده هریک از محورها توسط  محمدباقر نوبخت، ‌رئیس‌سازمان برنامه و بودجه کشور به رئیس‌جمهوری تقدیم شده‌است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =