اخبار اجتماعیاخبار ویژه

بیش از ۱۲ هزار اسلحه غیرمجاز در اختیار مردم قرار دارد

یحیی کمالی پور نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس با اشاره به لایحه اصلاح قانون مجازات قاچاق اسلحه گفت: اگر در هر حوزه‌ای خلاء قانونی وجود داشته باشد و باید بررسی و اصلاح شود. در کشور ما برای همه حوزه‌ها به اندازه کافی قانون وجود دارد و متاسفانه با ۴۰ هزار قانون  یکی از متورم‌ترین کشورها در زمینه قانون‌گذاری هستیم، که برخی از آنها اجرایی نمی‌شود و برخی نیز ناقص اجرا می‌شود.

وی افزود: در بعضی از استان‌های کشور بیش از ۱۲ هزار اسلحه غیرمجاز در اختیار مردم قرار دارد، اما متاسفانه قوه قضاییه عملکرد و سازوکار مناسبی جهت کنترل و مدیریت آنها انجام نداده است.

عملکرد ضعیف قوه‌قضاییه در جمع آوری سلاح‌های غیر مجاز 

این نماینده مردم در مجلس دهم با انتقاد از عملکرد قوه قضاییه در جمع آوری سلاح‌های غیر مجاز تصریح کرد: اضافه کردن قانون چاره‌‌ای برای حل مشکلات این حوزه نیست، هرچند باید در برخی از موارد قوانین جدیدی تصویب کنیم، اما تنها قانون‌گذاری در حوزه جمع آوری سلاح‌های غیرمجاز و قاچاق اسلحه کمک چندانی به ما نخواهد کرد. ما در رابطه با قاچاق اسلحه، حمل و نگهداری، خرید و فروش  سلاح ‌های غیر مجاز به اندازه کافی قانون داریم، اما متاسفانه کارایی و بازدارندگی کافی ندارند.

 بکارگیری سلاح در مراسم‌ سوگواری و جشن‌ها غیر قانونی است

کمالی‌پور با اشاره به استفاده از سلاح در مراسم‌های مختلف از جمله مراسم سوگواری و جشن‌ها در میان برخی اقوام، بیان کرد: برای برخورد با افرادی که  در هر جایی از اسلحه استفاده کنند قانون وجود دارد اما متاسفانه دستگاه‌های قضایی، نظارتی و اجرایی با مصلحت اندیشی‌های و واسطه‌گری‌ها باعث می‌شوند قوانین کارایی خودشان را از دست بدهند.

وی بیان کرد: در بسیاری از مواقع افراد متخلف و مجرم ظرف مدت کوتاهی آزاد می‌شود و یا در زندان همه اماکنات رفاهی در اختیارش قرار می‌گیرد، اینگونه عملکرد‌ها بازدارندگی قوانین را از بین می‌برند و ما ما شاهد تکرر جرم در این حوزه‌ها هستیم.

نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس خاطر نشان کرد: در بسیاری از مواقع افراد متخلف و مجرم بعد از دستگیری ظرف مدت کوتاهی آزاد می‌شود و یا در زندان همه امکانات رفاهی در اختیارش قرار می‌گیرد، اینگونه عملکرد‌ها بازدارندگی قوانین را از بین می‌برد و جر‌م‌ها مجدداً تکرار می‌شوند. هرچند که  قانون مجازات قاچاق اسلحه  نیازمند اصلاح است، اما تنها راه کنترل قاچاق، حمل و نگداری اسلحه اصلاح قانون نیست.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 6 =