امکان تغییر نام معاونت داوطلبان هلال احمر/ لزوم ایجاد داوطلب مجازی

دسته: حوادث
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۲۵ مرداد ۱۳۹۶

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه در گذشته نسبت هزینه‌های پشتیبانی به عملیاتی جمعیت هلال‌احمر سه به 97 درصد بوده و بالاترین سطح بهره‌وری را با استفاده از خدمات داوطلبانه و مشارکت مردمی داشته‌ایم، گفت: در حال حاضر 85 درصد منابع جمعیت هلال‌احمر برای حقوق کارکنان و 15 درصد منابع برای اجرای برنامه‌ها صرف می‌شود، این موضوع نشان می‌دهد از معیار فاصله گرفته‌ایم.

به گزارش ایسنا، امیرمحسن ضیایی امروز 24 مرداد ماه در نشست علمی کاربردی و هم‌اندیشی معاونین داوطلبان جمعیت هلال احمر سراسر کشور در خصوص بیشتر بودن هزینه نیروی انسانی نسبت به اجرای برنامه در هلال احمر، اظهار کرد: البته این موضوع مشکل مجموع کشور است به طور مثال 85 درصد از منابع در دولت صرف هزینه و 20 درصد صرف انجام برنامه می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه باید به راحتی ورود داوطلبان توجه کنیم، یادآور شد: ما پروسه جذب داوطلب نداریم بلکه پروسه دفع داوطلب داریم آنقدر مراحل را پیچیده و سخت کرده‌ایم که داوطلب به مراکز دیگر مراجعه خواهد کرد.

ضیایی با بیان اینکه راحتی دسترسی و به کارگیری مناسب داوطلبان از دلایل حضور مستمر داوطلبان در جمعیت هلال‌احمر است، تصریح کرد: ما نباید داوطلبان را رها کنیم و این موضوع از دلایل اصلی ریزش داوطلبان است، هرچه فعالیت داوطلبانه در جمعیت افزایش یابد سطح توسعه انسانی جامعه، همبستگی و پیوستگی اجتماعی افزایش پیدا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در یک محیط رقابتی فعالیت می‌کنیم، گفت: بسیاری از سازمان‌ها و انجمن‌ها هستند که کاری مشابه ما انجام می‌دهند در نتیجه باید برای این فضای رقابتی مزیت‌هایی نسبی تعیین و نقش اولیه خود را حفظ کنیم، با توجه به حضور مدعیان قدرتمند که می‌خواهند با ما رقابت کنند حفظ کردن رتبه بالا در کشور کار سختی است.

ضیایی با بیان اینکه رقبا را در کنار خود احساس می‌کنیم، ادامه داد: این موضوع می‌طلبد که روش‌های خود را عوض کرده و از روش‌های روزآمد و کارآمد استفاده کنیم با روش‌های گذشته نمی‌توانیم در حال و آینده حرکت و با سایر رقبا رقابت کنیم.

ممکن است نام معاونت داوطلبان تغییر کند

رئیس جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه من با عنوان سازمان داوطلبان موافق نیستم، تصریح کرد: تمام فعالیت‌های ما داوطلبانه است همه بخش‌های جمعیت هلال‌احمر باید بدانند که داوطلب هستند و داوطلبانه فعالیت می‌کنند.

وی اضافه کرد: با توجه به برنامه ممکن است تا اطلاع ثانوی نام معاونت داوطلبان تغییر کند سازمان داوطلبان برای کاری که جمعیت انجام می‌دهد گویا نیست باید جلب مشارکت مردمی هم در کنارش قرار بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه ما از معیارها به شدت فاصله گرفته‌ایم و سازمان داوطلبان در یک گوشه قرار گرفته است، خاطرنشان کرد: این موضوع به این دلیل به وجود آمده که فعالیت‌های خود را بازبینی نکرده‌ایم و به فعالیت‌های سطحی پرداخته‌ایم، عمده فعالیت‌های انجام شده فعالیت‌های توزیعی و ارائه بسته بوده که این اقدامات را دیگران هم به راحتی می‌توانند انجام دهند ما می‌توانیم خیلی کارهای عمیق‌تری انجام دهیم.

رئیس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه در بخش داوطلبان تنها شخصیت‌های حقیقی مطرح نیستند، بلکه شخصیت‌های حقوقی هم مطرح هستند، خاطرنشان کرد: در جوامع پیشرفته شخصیت‌های حقوقی شکل می‌گیرد، بسیاری از شرکت‌ها، موسسات و انجمن‌ها می‌توانند داوطلب حقوقی ما باشند این موضوع ظرفیت بزرگی است که باید از آن استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه شخصیت‌های حقیقی هم مورد غفلت قرار گرفته‌اند، افزود: بسیاری از شرکت ‌ها هستند که می‌خواهند مسئولیت اجتماعی خود را انجام دهند و برای این کار به دنبال جایی می‌گردند در دنیای تجارت این اتفاق افتاده که شرکت‌ها مسئولیت اجتماعی دارند و برای این کار بودجه و اعتبار قرار داده‌اند  باید پرسید ما چقدر توانسته‌ایم از ظرفیت شرکت‌های دیجیتال و … استفاده کنیم.

رئیس جمعیت هلال احمر اضافه کرد: بخش‌های شبیه به جمعیت هلال‌احمر در این زمینه بسیار خوب فعالیت کرده‌اند شاید علت این موضوع این است که این بخش‌ها تازه ایجاد شده‌اند و با ادبیات جدید آشنا هستند، اما ما متناسب با روش‌های روز حرکت نکرده‌ایم.

ضیایی افزود: شخصیت‌های حقیقی بسیار اهمیت دارند باید بتوانیم شخصیت‌های حقیقی را علاوه بر داوطلبان به مجموعه کمک‌رسانی جمعیت‌هلال احمر اضافه کنیم، اگر در این زمینه به درستی برخورد کنیم جاذبه هیچ سازمانی به اندازه جمعیت هلال‌احمر نخواهد بود.

ضیایی جمعیت ایرانیان خارج از کشور را یک ظرفیت بزرگ برای جمعیت هلال‌ احمر دانست و گفت: اگر بتوانیم بستری فراهم کنیم که از ظرفیت ایرانیان داوطلب خارج از کشور استفاده شود سرمایه بسیار عظیم مادی و معنوی ایجاد خواهد شد.

وی تصریح کرد: جمعیت هلال‌احمر نباید از نظر مالی دچار مشکل باشد اگر این موضوع وجود داشته باشد نشان‌دهنده کم‌کاری ما در بخش‌های مختلف از جمله جلب مشارکت‌های مردمی و فعالیت‌های داوطلبانه است.

رئیس جمعیت هلال احمر در خصوص سازمان‌های مردم‌نهاد، عنوان کرد: با بسیاری از این سازمان‌ها زمینه مشارکت داریم و می‌توانیم هم‌افزا به یکدیگر کمک کنیم هرچه فعالیت‌های سازمان‌های مردم‌نهاد افزایش یابد یک ماموریت ما انجام می‌شود و هرچه فعالیت داوطلبانه گسترش پیدا کند ما یک قدم جلوتر رفته‌ایم.

ضیایی خاطرنشان کرد: جمعیت هلال‌احمری موفق است که بیشترین فعالیت‌های داوطلبانه را جمع و مشارکت مردمی را به خود وابسته کرده باشد، این موضوع باید مبنای ارزشیابی و رتبه‌بندی جمعیت‌های هلال‌احمر در بخش‌های مختلف قرار بگیرد.

وی با اشاره به اینکه فعالیت‌های داوطلبانه سطح وسیعی دارد و ما نمی‌توانیم تمام امور عالم را انجام دهیم، گفت: باید خدمات و فعالیت‌های ما تخصصی، دارای عمق و متناسب با ارزش‌های ما باشند، به جای اینکه در یک سطح وسیع عمل کنیم باید در بخش‌های حساس و در عمیق فعالیت داشته باشیم.

رئیس جمعیت هلال احمر افزود: یکی از فعالیت‌هایی که می‌توانیم انجام دهیم فعالیت در حوزه سلامت است با توجه به اینکه سبک زندگی مردم در ایجاد بیماری‌ها به شدت موثر است می‌توانیم به خوبی در این حوزه فعالیت داشته باشیم.

لزوم ایجاد داوطلب مجازی در هلال احمر

ضیایی خاطرنشان کرد: همچنین یکی از جاهایی که بسیار خوب می‌توانیم کار کنیم داوطلب مجازی است داوطلب مجازی فضایی را ایجاد می‌کند که هر فردی که می‌خواهد فعالیت داوطلبانه برای ما انجام دهد با ما مشارکت کند، وظیفه ما است که این بستر را فراهم کنیم اگر بستر مناسب برای داوطلب مجازی ایجاد شود توان بالای برنامه‌ریزی برای ما ایجاد خواهد شد این موضوع در فضای امروز بسیار کارآمد است.

وی گفت: در سال گذشته بیش از 1000 میلیارد تومان ارزش خدمات ریالی داوطلبانه هلال احمر به جامعه چه در بخش پرداخت مستقیم و چه در بخش خدمات ارائه شده به جامعه بوده است.

ضیایی گفت: داوطلب در جمعیت هلال‌احمر بالاترین شان را دارد، همه باید مراقب و متوجه او باشیم داوطلب نه تنها ارائه خدمت می‌کند بلکه بار سرمایه اجتماعی را هم حمل می‌کند او ظرفیت اجتماعی ایجاد کرده و آسیب‌های اجتماعی را کاهش می‌دهد.

 

کواد | موزاییک | اخبار افغانستان | پذیرش مقاله


نوشته شده توسط:سعید شجاعی - 147 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 16
برچسب ها:
دیدگاه ها