اشتباهات رایج در سئو سایت برای موبایل

دسته: آموزش سئو
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۹ شهریور ۱۳۹۶

از اواخر سال ۲۰۱۶ گوگل یک پیغام ثابت را به وبمستران نمایش می دهد. “you need to be mobile-first”

به این معنی که بهینه سازی وبسایت برای موبایل بیشتر از قبل اهمیت دارد. در این مقاله به فاکتور های مهم برای سدو سایت برای موبایل می پردازیم.

به همین منظور، ایران رادا مقاله ای را به اشتباهات رایج در سئو سایت برای موبایل و ایجاد صفحات موبایلی اختصاص داده ام. شما باید به این نکات توجه کنید و از به وجود آمدن این اشکالات در سئوی موبایل خودداری کنید تا جایگاه بهتری را در نتایج جست وجو بدست بیاورید.

سرعت لود شدن پایین سایت

سرعت لود صفحه یکی از مهمترین فاکتورهای سئو سایت است. اما این مورد برای کاربرانی که از سایت شما بازدید می کنند نیز حائز اهمیت است. بر اساس تحقیقات گوگل،اگر سرعت لود شدن یک صفحه سایت بیشتر از ۳ ثانیه باشد، ۵۳ درصد از کاربران از آن خارج خواهند شد.

هدف شما این است که سرعت لود سایت را به زیر ۱ ثانیه برسانید.

اینجا چند راه حل فوری برای بهبود سرعت وبسایت موبایلی ارائه می کنم:

کاهش تعداد درخواست و ریدایرکت به حداقل ممکن: صفحات را باید تمیز و ساده نگه دارید.حذف ریدایرکت های ۳۰۱ تا جایی که امکان دارد، حذف المان های غیر ضروری از صفحه، بهینه سازی کدهای HTML و در آخر حذف تمام چیزهایی که باعث کند شدن صفحه می شود مانند CSS ها و کدهای جاوا اسکریپت.

تعییر اندازه و فشرده کردن تصاویر: شما می توانید تعییر اندازه را به صورت اتوماتیک با استفاده از ابزاری که در وردپرس وجود دارد، انجام دهید. همچنین با استفاده از ابزار  compressor.io آن ها را فشرده کنید.

هاستینگ خود را بررسی کنید: هاستینگ های رایگان یا ارزان کمکی به شما برای بهبود سرعت وبسایت نمی کنند. شما به سرویس میزبانی با حجم بالای ترافیک نیاز دارید. بخصوص در حوزه تجارت الکترونیک این موضوع بسیار مهم است. هاست های با رم بالا و دارای هارد ssd بسیار در سرعت لود سایت شما تاثیر گذار هستند.

میزان پیشرفت خود را بررسی کنید: می توانید از ابزار بسیار سریع، ساده و قدرتمند گوگل PageSpeed Insights برای بررسی میزان پیشرفت و کارایی سایت خود استفاده کنید.

همچنین شما می توانید از صفحات موبایلی پرسرعت (AMP) به جای صفحات موبایلی معمولی استفاده کنید. صفحات AMP تا چهار برابر سریع تر از دیگر صفحات موبایلی هستند. به لطف کدهای HTML به راحتی می توان صفحات سایت را به AMP تبدیل کرد. این مورد می تواند کمک بیشتری در بهینه سازی موبایلی داشته باشد چون همانطور که می دانید گوگل به صفحات موبایلی سریع اهمیت بیشتری می دهد.

فایل های مسدود شده

رباتهای گوگل باید مانند یک کاربر عادی به تمام وبسایت شما دسترسی داشته باشند. به این معنی که محدود کردن دسترسی به کدهای CSS، جاوا اسکریپت و فایل های تصویری می تواند برای رتبه شما مضر باشد.

فایل robots.txt وب سایت خود را بررسی کنید و مشخص کنید که آیا المان ضروری است که اجازه دسترسی به آن را برای گوگل محدود کرده باشید یا نه. برای این کار به گوگل سرچ کنسول مراجعه کنید و به بخش test your robots.txt بروید. به خاطر داشته باشید که برای بررسی تمامurl ها، باید به صورت جداگانه url های دسکتاپی و موبایل را تست کنید.

آگهی های جانبی

از تاریخ دهم ژانویه، گوگل این نکته را متذکر شده است که صفحاتی که در آن ها محتوا به راحتی برای کاربران موبایلی دردسترس نباشد، احتمالا رنک بالایی را بدست نخواهند آورد.

همچنان ایده خوبی است که از آگهی تبلیغاتی جانبی و پاپ آپ ها در صفحات موبایلی خود استفاده کنید. اما اگر این پاپ آپ ها تمام صفحه را پوشش بدهند، شما باید در رابطه طراحی وب موبایلی خود فکر کنید و چاره ای بیاندیشد. حتی اگر این نوع از تبلیغات با واکنش مثبت از سوی کاربران روبرو شود.

هر صفحه ای که تجربه کاربری ضعیفی را ارائه کند، می تواند با کاهش رنک مواجه شود. این صفحات معمولا یکی از موارد زیر هستند:

 • پاپ آپ هایی که به طور کامل محتوای اصلی صفحه را از دید کاربر خارج می کنند.
 • صفحات جانبی که باعث خروج کاربر از صفحه مورد نظر و هدایت به صفحه دیگر می شوند.
 • صفحات جانبی جعلی که برای بدست آوردن رنک در گوگل ساخته می شوند.

این موارد شامل استثنائاتی است. صفحات جانبی که شامل یکی از موارد زیر باشند از نظر رنک سیگنال تاثیر منفی ندارند:

 • صفحات جانبی قانونی و ضروری، که مواردی مثل تایید سن و استفاده از کوکی را شامل می شود.
 • صفحات جانبی برای ثبت نام و تبادل محتوای غیر قابل نمایش، مانند صفحات دریافت ایمیل برای ارسال محتوای خصوصی و یا پرداخت وجه برای دریافت محتوا.
 • بنرهایی با سایز معقول، سایز این بنرها نباید بیشتر از ۸۰ درصد از صفحه را پوشش دهد.

محتوای غیرقابل پخش

قبل از آنکه ویدئو یا یک فایل چند رسانه ای را در صفحه خود قرار دهید، به این مسئله فکر کنید که این نوع از محتوا چه تاثیری در سرعت لود صفحه شما خواهد گذاشت. همچنین بررسی کنید که ویدئو قرار داده شده در تمامی دستگاه ها قابل پخش است یا نه.

همچنین، این نوع از محتوا باید شامل یک متن کوتاه باشد. این مورد به گوگل برای ایندکس کردن کمک می کند. علاوه بر آن، برای کاربری که نیاز به اطلاعات بیشتری دارد، مفید است.

اگر شما می خواهید که محتوای متحرک در سایت قرار دهید، گوگل پیشنهاد کرده است که از HTML5 استفاده کنید. شما می توانید این نوع از محتوا را به راحتی با استفاده از ابزار  Google Web Designer ایجاد کنید.

ریدایرکت ها یا تبادل لینک های بد

ریدایرکت های معیوب رایج ترین مشکل در وبسایت ها هستند که برای موبایل بهینه نشده اند. همانطور که می دانید آدرس url درنسخه دسکتاپی یک وبسایت با نسخه موبایلی آن متفاوت است.

نکاتی را باید در نظر بگیرید تا در زمان تبادل لینک و ریدایرکت با مشکل مواجه نشوید.

 • اگر یک کاربر موبایل به اشتباه نسخه دسکتاپ را فراخوانی کرد، باید شما با استفاده از ریدایرکت نسخه موبایلی همان صفحه را به کاربر نمایش دهید. توجه کنید که نباید او را به صفحه اصلی وبسایت موبایلی هدایت کنید.
 • اگر برای صفحه ای نسخه موبایلی ندارید، بهتر است اجازه دهید تا کاربر از نسخه دسکتاپی همان صفحه استفاده کند و به هیچ وجه او را به صفحه اصلی نسخه موبایلی وب سایت هدایت نکنید.
 • کاربران موبایلی که آدرس اینترنتی صفحه ای را درخواست می کنند، باید به صورت پویا و صحیح به نسخه موبایلی سایت هدایت شوند.
 • تمام کاربران تلفن های همراه باید بدون هیچ مشکلی از وبسایت سرویس بگیرند.

برای اطلاع از ریدایرکت های معیوب به صورت اتوماتیک، باید نسخه موبایلی وبسایت را از طریق گوگل بررسی کنید. می توانید راهنمایی های لازم را از این قسمت بدست آورید.

خطاهای ۴۰۴

همانطور که قبلا گفته شد کاربران در هر دو نسخه دسکتاپی و موبایلی باید به تمام صفحات وبسایت دسترسی داشته باشند و با خطایی مواجه نشوند. بنابراین شما باید تمام خطاهای ۴۰۴ و لینک های شکسته را در هر دو نسخه برطرف کنید و سریعا آن ها را حذف کنید. همانطور که می دانید انجام این کار تاثیر بسیار زیادی در رتبه بندی شما در نتایج جست وجو دارد.

 

عدم استفاده از ریچ اسنیپت (Rich Snippet)

یکی از روش های پاسخ گویی سریع به جست وجو های کاربر توسط گوگل، ریچ اسنیپت است. برای آشنایی با Rich Snippet باید از schema.org استفاده کنید. بنابراین اگر هنوز از schema.org یا دیتا استراکچر برای سازماندهی محتویات سایت خود استفاده نکرده اید، یکی از موارد کلیدی در رتبه بندی نتایج جست و جو را از دست داده اید. زیرا گوگل و کاربران تمایل دارند تا از ریچ اسنیپت ها برای نمایش مثال های عبارت کلیدی جست و جو شده استفاده شود.

برای بررسی ساختار داده ای وبسایت خود و اطمینان از اینکه به صورت کامل و صحیح آن را پیاده کرده اید می توانید از ابزار Structured Data Testing Tool استفاده کنید.

استفاده نکردن از Mobile Viewport

به دلیل اینکه تلفن های همراه دارای اندازه و سایزهای متفاوتی هستند، اگر از Mobile Viewport استفاده نکرده باشید و یا اینکه به صورت صحیح آن را به کار نبرده باشید، کاربر در خوانایی صفحه به مشکل خواهد خورد. زیرا به صورت صحیح صفحه در موبایل نمایش داده نمی شود. برای حل این مشکل باید از متا تگ Viewport استفاده کنید. اما خطاهای رایج در این بخش عبارتند از:

 • استفاده از Viewport های با اندازه ثابت و فیکس شده که تنها برای بعضی از صفحات موبایل بهینه شده اند.
 • استفاده از Viewport های ضعیف و با حداقل پارامترها که کاربران موبایلی را دچار مشکل می کند.

خوشبختانه این مشکلات را می توان با استفاده از موارد زیر به راحتی حل کرد.

 • فعال سازی user scaling
 • کنترل کردن ابعاد و مقیاس های اصلی صفحه با استفاده از متا تگ Viewport
 • تطابق با عرض صفحه نمایش بر اساس پیکسل های صفحه نمایش موبایل بر پایه width=device-width
 • برقراری نسبت دقیق بین کدهای CSS و نمایش آن ها در انواع دستگاه های موبایل

همچنین شما می توانید با تعریف CSS های مختلف سبک های متفاوتی را برای صفحات خود جهت نمایشگرهایی با اندازه بزرگ یا کوچک تعریف کنید.

طراحی ضعیف حالت موبایلی وب سایت

طراحی شما باید کاربرپسند باشد. بنابراین طراحی برای تلفن های همراه و تبلت ها باید متفاوت با طراحی دسکتاپی باشد. استفاده نکردن از فونتهای ناخوانا و اندازه های کوچک بسیار مهم است. همچنین باید از نمایش صفحه به صورت درهم ریخته جلوگیری کنید.

باید به اندازه کافی فضا بین لینک ها و المان ها قائل شوید، تا از کلیک اشتباه کاربر بر روی یک لینک جلوگیری کنید.

بررسی نکردن تمامی عوامل موثر در سئو سایت

درک اینکه چگونه از ابزار سئو برای سنجش عملکرد و اندازه گیری معیارها استفاده کنید بسیار مهم است. زمانی که یک سایت را بهینه می کنید؛ چه برای موبایل و چه برای دسکتاپ باید بتوانید متوجه کمبودها و خطاها در وبسایت خود شوید و برای کسب اعتبار بیشتر آن ها را برطرف کنید. حتما محتوا، بک لینک ها، تگ عنوان و متا تگ ها و نیز نشانه گذاری های schema و هر عامل دیگری که در سئو سایت نقش دارند را بررسی کنید. چون همانطور که می دانید تمامی این موارد در موفقیت وبسایت شما موثر هستند.

انجام عملیات سئو و بهینه سازی سایت برای دسکتاپ و موبایل در یک زمان

یکی از عوامل موفقیت استراتژی سئو، درک صحیح و درست از مخاطب است. بنابراین باید در هر یک از زمینه های سئو، محتوا و طراحی سایت به دیدگاه مخاطب توجه کرد و به یک برنامه اصولی رسید. بنابراین اگر بتوانید رفتار کاربران را درک کنید، خیلی ساده تر می توانید رضایت آن ها را جلب کنید و با آن ها به تعامل و توافق برسید.

دوستان عزیزم دقت داشته باشید که عدم درک رفتار مخاطب باعث استفاده از کلمات کلیدی نامرتبط و اشتباه در محتوا، آدرس ها و لینک ها می شود. همچنین اگر مخاطب هدف خود را به خوبی درک نکرده باشید، بهینه سازی وبسایت برای موبایل نیز تاثیری در بهبود وضعیت شما نخواهد شد.

بنابراین اگر ابتدا اصول بهینه سازی سایت را برای نسخه اصلی (دسکتاپی) پیاده کنید بهتر است. بعد از آن با رفع نواقص بهینه سازی سایت و شناخت جامع از کاربران، می توانید نسبت به بهینه سازی سایت برای موبایل اقدام کنید تا به بالابردن رتبه سایت در گوگل و افزایش آمار بازدید سایت خوش بین باشید.

از این که مطالب آموزشی سئو را در ایران رادا مطالعه می کنید سپاسگذاریم و امیدواریم بتوانیم با مطالب مفید شما را در این راه یاری کنیم.


نوشته شده توسط:سعید شجاعی - 50 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 956
برچسب ها:
دیدگاه ها
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...